Hindistan'da böbrek ticareti skandalı

Hindistan'da böbrek ticareti skandalı.12561
  • Giriş : 29.01.2008 / 02:25:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 00:29:11

Hindistan'da yasa dışı yollarla organ ticareti yapan bir çetenin, organ vermeye razı edilen ya da buna zorlanan yüzlerce yoksul işçinin böbreklerini, aralarında yabancıların da olduğu zengin müşterilere pazarladığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hindistan'ın farklı yerlerinden yüzlerce kişinin, Yeni Delhi yakınlarındaki Gurgaon'daki bir konuta götürülerek böbreklerinin alındığı belirtiliyor.

Gurgaon Emniyet Müdürü Mohinder Lal, Hindustan Times gazetesine yaptığı açıklamada, son 9 yılda, doktorlardan oluşan çetenin 400 ila 500 arasında böbrek nakli yaptığının sanıldığını kaydetti.

Yasa dışı organ ticaretiyle ilgili olarak aralarında doktorların da bulunduğu çok sayıda kişinin tutuklandığı belirtiliyor. Yaklaşık 50 sağlık görevlisinin, çeteyle bağlantılı olduğu sanılıyor.

Organ tacirlerinin kurbanı olan çok sayıda kişinin, iş vaadiyle ameliyatların yapıldığı lüks misafirhaneye götürüldüğü ve burada ikna edilerek ya da tehditle böbreklerini sattıkları yolunda ifade verdiği belirtiliyor.

İş bulmak amacıyla Gurgaon'a giden ve burada çetenin ağına düşen işçilerin, 1250 dolar karşılığında böbreklerini sattıkları, zengin müşterilerinse en az on katı fiyata "böbrek sahibi oldukları" kaydediliyor.

Böbreği alınan kurbanlardan Muhammed Salim, NDTV televizyonuna yaptığı açıklamada, yabancı bir kişi tarafından iş vaadiyle bir eve götürüldüğünü, burada kendisine kan testi ve bir enjeksiyon yapıldığını, bu sırada bilincini kaybettiğini, uyandığında böbreğinin alınmış olduğunu anlattı.

Skandalın ortaya çıkması, ülkede konuyla ilgili tepkilerin büyümesine neden oldu. Hükümete, böbrek nakilleriyle ilgili düzenlemelerin sıkılaştırılması ve ülkede çok sık başvurulan kayıt dışı operasyonların önlenmesi için gerekli adımları atması yolunda çağrı yapılıyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious