Hindistan'da Farsça Türkçe rekabeti !

Hindistan'da Farsça Türkçe rekabeti !.20165
  • Giriş : 19.01.2006 / 00:00:00

Uluslararası Farsça Konferansı 21 yıl aradan sonra Hindistan'da tekrar düzenlenirken ülkenin en iyi üniversitelerinden Jawaharlal Nehru Üniversitesi Türkçe bölümü açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hindistan Fars Dili Öğretmenleri Derneği ve Osmania Ünversitesi tarafından düzenlenecek olan konferans 25-27 Mart'ta, Haydarabat şehrinde gerçekleştirilecek. Bu sene 26'incisi düzenlenecek olan uluslararsı konferans daha önce de Haydarabat'da 1985 yılında gerçekleştirilmişti. Konferans için bu şehrin seçilmesindeki asıl sebep ise, Haydarabad'ın eski hükümdarlarından Kutub Şahların bölgeye hakimiyetinden 1893 yılına kadar Farsça'nın resmi dil olması ve bölge halkının Farsça'yı hala konuşmasıdır.

Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Haydarabat'ta, Farsça ve Urduca hala önemini kaybetmemiş; günlük hayatta ve yazılı basında hala aktif olarak kullanılıyor. Her iki dilin de bölgenin müslümanları için kültürel ve dini önem taşıdığını belirten Osmania Üniversitesi Farsça Bölüm Başkanı Seyid Tanvirüddin Kudanumay, konferansa İran, Afganistan, Pakistan ve Bangladeşten birçok şair ve akademisyenin katılacağını söyledi.

Hindistan'a Gazneli Mahmut devrinde girdiği varsayılan ve sonrasından Memlukluler, Lodiler ve Moğol -Türk kralları yanı sıra Babür Şahlar devirlerinde sosyal hayattan devlet işlerine bir çok alanda kullanılan Farsça, zamanımızda da İngilizce'den sonra Hindistan'da kullanılan en yaygın yabancı diller hükmünde . Hemen hemen her Hindistan üniversitesinin yabancı diller bölümünde Farsça dili ve edebiyatı bölümü bulunurken İran'nın Hindistan ile iyi ilişkiler kurmasında dilin büyük etkisi görülüyor.

Hindistan'ın bülbülü olarak tabir edilen Emir Hüsro Dehlevi Urduca dilinde olduğu gibi Farsça'da da Hindistan'ın en ünlü şairidir. Bunun yanında Hindistan ve Paskistan ayrılmadan bir prenslik olan Haydarabad hükümdarlarından Kutup Sahlar ve Nizam Şahlar'da Farsça'yı sosyal hayatta ve devletin resmi işlerinde kullanmış. Tarih boyunca hep iyi olan İran- Hindistan ilişkilerinde en büyük payın dile ait olduğu gözükmektedir.

Bu arada Hindistan'ın en iyi sosyal bilimler üniversitesi olarak kabul edilen Jawaharlal Nehru Üniversitesi (JNÜ) ile Bilkent Üniversitesi bir anlaşma yaparak gelecek öğretim yılından itibaren Hindistan'da JNÜ'da Türkçe bölümü açılmasına karar verdi. JNÜ idarı heyeti Türkçe'yi şeçmelerindeki en büyük etkenin Türkiye'nin müslüman ülkeler arasında modern ve laik konuma sahip olduğunu, iş dünyasından gelen ciddi taleplerin artmasını ve ayrıca Hindistan ve Türkiye'nin dil olarak çok benzer kelime ve kalıplara sahip olduğunu dile getirdiler.

Hindistan'da halen bazı özel kurumlar özel Türkçe dersleri verirken kurs ve dernek yöneticileri iki ülke arasında artan ticaret hacminin iki ülkenin yakınlaşmasına sebep olduğunu ve zaten çok olan benzerliklerin Hintçe'nin de Türkçe'nin de öğrenilmesini kolaylaştırdığını dile getirdiler. Yüzyıllar boyu Hindistan'in resmi dili olan Urdu'canın Hindistan'a gelen Türk ordu birliklerinin halkla kaynaşmak için oluşturdukları bir dil olduğu ve "Ordu" kelimesini Urdu olarak çevirdikleri akademisyenlerce söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious