Hindistan'da muson faciası: 30 ölü

Hindistan'da muson faciası: 30 ölü.18858
  • Giriş : 18.06.2008 / 14:13:00

Hindistan'ın kuzeydoğu eyaletlerinde etkili olan muson yağmurları bölgede 30 kişinin ölümüne sebep olurken 500 köy haritadan silindi, 300 bin kişi evsiz kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle Assam eyaletinde etkili olan Muson yağmurları nehir ve dere yataklarının taşmasına sebep oldu. Sellerden dolayı eyalette 500'e yakın köy haritadan silinirken kurtarma ekipleri halkı sığınma kamplarına taşıyor.

Hindistan'ın çay üretiminin yüzde 55'ini karşılayan Assam eyaleti yetkililerinin açıklamasına göre çay fideleri yağmurlardan zarar görmedi. Hafta sonundan beri yağan yağmurlar özellikle Arunachal Pradeş ve Assam eyaletlerini etkiledi. Assam'ın Lakhimpur bölgesi musonlardan en çok etkilenen bölge olurken dün oluşan sellerde bu bölgede 13 kişinin boğularak öldüğü bildirildi.
Lukimpur su idaresi görevlisi Uken Pegu bölgede durumun her geçen an daha kötüye gittiğini bildirirken yağışların 13 ayrı bölgede toprak kaymasına neden olduğunu açıkladı. Kurtarabildikleri eşyaları yanlarına alan birçok köylünün otoyollar ve yüksek bölgelerde çadır kurduğu görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious