Hindistan'da oy kullanma işlemi sona erdi

Hindistan'da oy kullanma işlemi sona erdi.9730
  • Giriş : 16.05.2009 / 11:53:00

Hindistan'da gerçekleştirilen ve yaklaşık 1 ay süren seçimlerde oy kullanma işlemi sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


5 etaplı olarak gerçekleştirilen seçimlerin ardından şimdi sıra milyonlarca oyun sayılmasına geldi.

Asya'nın 3. büyük ekonomisine sahip olması nedeniyle seçimler süresince de dikkatleri üzerinde toplayan Hindistan'da artık sonuçların açıklanması bekleniyor.

Yaklaşık 1 ay süren ve 5 aşamalı olarak gerçekleştirilen oy kullanma sürecinin dolmasının ardından milyonlarca oyun sayılması işlemi başlatılırken, yeni kurulacak olan hükümetin başına geçecek olan siyasi parti ya da koalisyonun 545 sandalyeli parlamentoda 272 koltuğu garantilemesi gerekiyor.

Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre yerel
saatle 08.00'de başlayan oy sayım süreci, eş zamanlı olarak 28 eyalet ve 7 federal yönetim bölgesindeki bin 80 seçim merkezinde gerçekleştiriliyor. 16 Nisan'da başlayan ve 13 Mayıs'ta sona eren oy verme işlemine 714 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 60'ının (428 milyon) dahil olduğu öğrenilirken, sayım işlemlerinin de oy kullanma sürecinde olduğu gibi yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildiği bildirildi. Bu arada 2.1 milyon güvenlik görevlisinin güvenliği sağlamak için görev yapmasına rağmen seçimler sırasında 50 kişi Maocu saldırganlar tarafından öldürülmüştü.

Öte yandan seçim Komisyonu sözcüsü Rajesh Malhotra, ilk bilgilerin birkaç saat içerisinde şekillenmeye başlayacağını ve net sonuçların yerel saat ile 16.00'da duyurulmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*