Hindistan'da Türki devletleri bir arada

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Nevruz Hindistan'da Türki devletleri bir araya getirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hindistan'da Nevruz'u kutlamak üzere düzenlenen program 6 Orta Asya ülkesi ile Türkiye'yi bir araya getirdi. Hindistan'da bulunan Türkiye, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Tacikistan Büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Nevruz Şenlikleri ile baharın gelişi kutlandı. Bir çok Hintli davetlinin de katıldığı şenliklerde, Yeni Delhi'nin prestijli kulüplerinden Gymkhana Club'da yapıldı.
Nevruz'un anlam ve ehemmiyetinin anlatıldığı programda Orta Asya ülkelerinin milli danslarından ve şarkılarından örnekler sunulurken davetlilere ülkelerin yemeklerini tatma şansı da verildi.
Cihan'a konuşan Türkiye'nin Hindistan Büyükelçisi Halil Akıncı ve Azerbaycan Büyükelçisi Tamerlan Elmar Garayev eskiden beri Türk milletlerinde kutlana gelmiş Nevruz'un Hindistan'da da kendilerini bir araya getirdiğini dile getirdi. Türkiye Büyükelçisi Akıncı eski Türk milletlerinde baharın ve yeni yılın gelişini kutlamak anlamına gelen Nevruz'un halkları birleştirici bir etkisi olduğunu söyledi. Hindistan'da da Türki devletlerin büyükelçileri ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunun dile getiren Akıncı burada Türk kültürünü de Hintlilere tanıttıklarını anlattı. Azeri Büyükelçi Garayev ise Türk kardeşleri ile beraber olmaktan büyük sevinç duyduğunu bir millet olma ruhunu her zaman var olduğunun altını çizdi.
Hindistan'da yaşayan genç gurbetçi Türkler de yabancı bir ülkede Türk kardeşleri ile birlikte olmanın çok güzel bir şey olduğunu söyledi. Nevruzu ilk defa yurt dışında bu şekilde kutladıklarını söyleyen gurbetçiler, bunun kendilerine heyecan ve mutluluk verdiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious