Hindistan'da yarım milyon insan mahsur

Hindistan'da yarım milyon insan mahsur.18858
  • Giriş : 01.09.2008 / 14:10:00

Hindistan'ın doğusunda muson yağmurlarının yol açtığı seller yüzünden yarım milyondan fazla insan mahsur kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hindistan'ın doğusunda muson yağmurlarının yol açtığı seller yüzünden yarım milyondan fazla insan mahsur kaldı. Hindistan'da geçen sene muson yağmurları ve sellerde 2 bin 200 dolayında kişi ölmüştü

Yoksul Bihar eyaletinde haftalardır devam eden yağış Kosi Nehri'ni taşırdı. Taşan sular, yüzyıllardır kuru olan yakınlardaki nehir yatağını doldurdu. Böylece ortaya çıkan 1,6 kilometre genişliğindeki deltada yüzlerce köy sular altında kaldı. Yerel yetkililer, son birkaç gün içinde sellerde yaklaşık 80 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Eyalette yüz binlerce kişi tahliye edildi. Ancak yarım milyondan fazla insan da su ve gıdadan mahrum olarak kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor. Silahlı kuvvetler, karadan ve havadan felaketzedelere yardım ulaştırmaya çalışıyor.

En az bir metre yüksekliğindeki sularla kaplı Madhepura kasabasında yaşayan 74 yaşındaki Suşila Şah adlı kadın, AFP muhabirine, "ahir ömründe böyle bir felaketle karşı karşıya kaldığını" söyledi.

Bütün Hindistan'da musonların başladığı hazirandan bu yana 800'den fazla insan hayatını kaybetti, milyonlarca kişi sular altında kalan evlerini terk etmek zorunda kaldı. 180 milyon nüfusa sahip güneydeki Uttar Pradeş eyaleti, 700 can kaybıyla felaketten en fazla etkilenen bölge oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*