Hindistan'ı maymunlar istila etti

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de aç kalan maymunlar gruplar halinde şehre indi. Hindistan ile özdeşleşmiş simalardan olan maymunlar bu sene kuraklık yaşanınca yiyecek bulabilmek şehir sokaklarına indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üreme mevsiminden yeni çıkmış olan maymunların kalabalıkları dikkat çekerken küçük maymunlar hayli acıkmış gözüküyor. Neyse ki cömert başkent sakinleri maymunları bol bol meyve ve sebze ile besleyerek aç bırakmıyor.

Hindistan'ın en büyük şehirlerinden biri olan başkent Yeni Delhi'nin içindeki ormanda yaşayan maymunlar, zaman zaman şehir caddelerine inerek ilginç görüntüler oluşturuyor. Belediyenin hiçbir önlem almaya gerek duymadığı kahverengi maymun türü (Macaques) insan dostu olarak biliniyor. Hindistan'da bu tür maymunlar çok seviliyor. Diğer bir maymun türü olan gri Langurs (Presbytislar) ise daha çok yırtıcı ve saldırgan olarak biliniyor. Genelde dağlardaki Hindu tapınaklarında bulunan bu türler şehirlere çok inmiyor.

Başkent Yeni Delhi'de yaklaşık 5 bin kahverengi maymun bulunuyor. Bu rakam her yıl yüzde 20 artıyor. Hindistan Doğal Yaşam Derneği'ne göre bu rakam ülke genelinde milyonu aşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious