Hindistanlıların yüreği ağzına geldi

Hindistanlıların yüreği ağzına geldi.10744
  • Giriş : 25.01.2009 / 12:35:00
  • Güncelleme : 25.01.2009 / 12:41:57

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, sabah saatlerinde 8 saat süren başarılı bir kalp ameliyatı geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

76 yaşındaki Singh'in kalp damarlarındaki tıkanıklıkların giderilmesi için Cumartesi sabahı ameliyata alındı. Hindistan'ın uzman doktorlarının yaptığı ameliyatta Singh'in kalp damarlarına stent takılırken Başbakan'ın bilincinin açık olduğu ve tepkilere cevap verdiği bildirildi.

Singh'in ameliyatını yapan doktorlara önderlik eden doktor Ramakanta Panda Başbakan'ın 2 hafta sonra bazı resmi işlerine başlayabileceği; ancak tam olarak 5-6 hafta sonra tam olarak bütün resmi vazifelerine başlayabileceğini bildirdi.

Hükümet Kongre partisi Singh'in yokluğunda hükümete Dışişleri Bakanı Pranabh Mukherjee'nin liderlik yapacağını duyurdu.

HİNDİSTAN'DA GELECEK BAŞBAKAN KİM OLACAK?

Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesinde meydana gelen bu ameliyat Kongre partisinde gelecek Başbakan kim olacak sorusunu da gündeme getirdi.

Dışişleri Bakanı Pranabh Mukherjee'nin geçici olarak görevi devam ettirmesine rağmen birçok siyaset uzmanı Kongre partisinin gelecek seçimlerde 38 yaşındaki Rahul Gandi'nin başbakan olarak aday gösterilmesini bekliyor.

Hindistan'ın en güçlü siyasi ailelerinin başında gelen Gandi ailesinin en genç siyasetçisi olan Rahul Gandi, 1992 yılında öldürülen Başbakan Rajiv Gandi'nin oğlu ve 1984 yılında öldürülen Başbakan İndira Gandi'nin torunu.

Kongre partisinin genel sekreteri olan Rahul Gandi'nin Başbakanlık için aday gösterilmesi Kongre partisinin hala başkanı olan İtalyan kökenli annesi Sonia Gandi'nin onayına bağlı. Kayınvalidesi ve kocasını suikasta kurban veren Sonia Gandi'nin ne karar vereceği Kongre partisi için büyük önem taşıyor.

Gelenekçi bir parti olan Kongre partisinde liderler Rahul Gandi'nin gelecek Başbakan olmasını istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*