Hindistan'dan İran'a nükleer destek

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Nükleer silaha sahip Hindistan, nükleer programından dolayı BM’nin yaptırım uygulanması kararı aldığı İran’a destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yaptırım uygulama kararı almasından bir gün sonra yayınlanan açıklamada "İran’ın, barışçıl ve sivil kullanım için nükleer programını sürdürmeye hakkı vardır. İran, nükleer çalışmalarının barışçıl olduğuna dair belli başlı yükümlülükleri üzerine almıştır" denildi. Açıklamada BM’nin bu yaptırım kararının not edildiği ve incelendiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca diyalog ve uzlaşı yollarının sürdürülmesi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) merkezi bir rol oynaması gerektiğine değinildi.

Enerji konusunda İran’ın gaz rezervlerine göz dikmiş olan Hindistan’ın Tahran ile olan ilişkileri UAEA’da İran aleyhine oy kullanmasıyla bozulmuştu.

Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’na imza atmayan Hindistan, Washington ile ABD’den sivil nükleer kullanım için yakıt ve teknoloji yardımı almasını öngören bir anlaşma imzalamıştı. ABD’nin Hindistan’a bu tavrı ise nükleer enerjiyi sivil kullanım için istediğini söyleyen İran tarafından "ikiyüzlülük" olarak değerlendirilmişti. ABD, İran’a karşı yaptırım uygulanmasını en çok isteyen ülke konumundaydı.

ABD Kongresi de Hindistan ile olan anlaşmayı bu ay içerisinde onaylarken, Hindistan’dan İran’a yaptırım uygulanmasına yönelik destek vermesini şart koşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious