Hindular, süt içirme yarışında!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Hindistan’da tapınakları dolduran binlerce Hindu heykelden yapılan tanrılarının süt içtiğine inanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkenin Uttar Pradeş eyaleti başkentinde öne sürülen iddiaya göre bir tapınakta bulunan Hindu tanrısı heykelleri sunulan sütleri içti. Olayın medyada duyulmasının ardından Hindistan'ın dört bir yanındaki tapınaklardan aynı hikâyeler duyulmaya başlandı. Binlerce Hindu dinine mensup kişi tapınaklara giderek tanrılarına süt ikram ettiler.

Lucknow Üniversitesi Jeoloji bölümü profesörlerinden Pramjit Singh yaptığı açıklamada heykellerin büyük bir çoğunluğunun briketten ve benzeri su emici maddelerden yapıldığını dile getirerek halkın bunu inançlarına göre yorumladığını dile getirdi. Halkın inancının önüne geçilemeyeceğini dile getiren Singh, herkesin görmek istediği şekilde inandığını ve yeri geldiğinde bilim ve mantığı göz ardı ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz cumartesi günü Bombay'da daha önce büyük oranda tuzlu olan deniz suyunun içilecek şekilde tatalı suya dönüşmesi büyük yankı uyandırdı. Halk bunu denizde kabri bulunan Baba Mahdum isimli bir evliyaya bağlanmıştı.

Olayın bir mucize olduğunu düşünen binlerce Müslüman ve Hindu halk kirlilik derecesi normalden 10 kat yüksek olan deniz suyunu içmiş ve kaplara doldurarak evlerine götürmüştü. Bombay Belediye Başkanı Johny Joseph ise açıklama yaparak suyun nehir sularından tatlanmış olabileceğini duyurmuştu. Joseph, Mahim sahil bölgesinden su örnekleri alınarak incelemeye götürüldüğünü açıklamıştı.

Birçok gazete ve televizyonda değerlendirme yapan uzmanlar, olayların bilimsel açıklamalarını yapmalarına rağmen halkın inançlarında ısrar etmelerini hem rekabete hem de kör inanca bağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious