Hintlilerin felsefesini bilmeden ticaretimizi tam geliştiremeyiz

Hintlilerin felsefesini bilmeden ticaretimizi tam geliştiremeyiz.21086
  • Giriş : 24.03.2008 / 09:43:00

Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in 170 işadamıyla yaptığı Hindistan ziyareti, yeni iş imkanları sunmanın yanı sıra ilginç görüntülere sahne oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin ortaklaşa organize ettiği ziyaret çerçevesinde Bakan Tüzmen, Hintlilerin Nevruz'u olarak nitelendirilebilecek Holi Bayramı'na katıldı.

Halkla birlikte kendisini boyayan ve dans eden Tüzmen, Hindu kültürünün çok değişik bir felsefesi olduğunu belirterek, insan davranışlarının kestirilebilmesi ve kurulacak ilişkinin sağlam temellere oturtulması için bu felsefenin öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Tüzmen, "Sadece ticari mantıkla insan ilişkilerini yürütmek mümkün değil. Bütün bu yaşam biçimlerini ve kültürleri öğrendiğimizde, bu bilgiler ticaretin kalitesine de yansıyacaktır." değerlendirmesini yaptı.

İki gün süren bayramın ilk gününde şehir turu atarak kendisini boyayan ve dans eden insanları izleyen Bakan Tüzmen, yerel kıyafet giyerek kutlamaya katıldı. Tüzmen'in alnına baharla gelen bereket mevsiminin iyi geçmesi için kırmızı boya sürüldü. Ardından Tüzmen'in değişik renkte boyalarla yüzü ve boynu boyandı. Yukarıdan yağmurlama şeklinde akan suyun altında Hintlilerle dans etmeye başlayan bakana, daha sonra Türk bürokrat ve gazeteciler de eşlik etti. Su altında yapılan dans sırasında da sürekli olarak insanların ellerine, yüzlerine ve giysilerine parlak renklerde boyalar atıldığı görüldü. Bir ara, bir katılımcı, Tüzmen'in başından aşağı bir kova kırmızı boyalı su döktü. Bir Türk bakanı Holi kutlamalarında aralarında gören Hintlilerin coşkusu daha da arttı. Şehirde hemen hemen bütün cadde ve sokaklarda genç, yaşlı, çocuk bütün Hintliler birbirini boyayarak, Holi bayramını kutladı.

Holi kutlamalarının ardından ıslak elbiselerle otobüse binen Bakan Kürşad Tüzmen ve Türk heyeti, Bombay'da kaldıkları otele dönerek boyalardan arınmaya çalıştı. Tüzmen bayramla ilgili Hintlilerden aldığı bilgileri aktarırken, "Bu yılki Holi bayramının daha büyük önemi olduğunu söylediler. Çünkü bu yıl bütün dinlerin özel günleri aynı zaman dilimine denk gelmiş. Bu da bu yılın barış içinde geçmesi için bir temenni oluşturuyormuş. Hinduların Holi'si, Müslümanların Mevlid'i, Farsların Nevruz'u ve Hıristiyanların Goodfriday bayramları bu yıl aynı zamana rastlıyor. Hintliler bunun çok önemli bir işaret olduğunu düşünüyorlar." dedi.


Bombay'da genç-yaşlı herkes birbirini boyarken Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, halkın eğlencesine katıldı. Bir Hintli, Bakan'ın başından aşağı bir kova kırmızı boya döktü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious