Hipnozla işkenceye Başbakanlık el attı

Hipnozla işkenceye Başbakanlık el attı.8705
  • Giriş : 29.05.2009 / 11:00:00

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’ndan şu iddiaların araştırılmasını istedi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Astsubayların avukatlarının başvurusu üzerine harekete geçen Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı'na yazı yazarak, astsubayların hipnoz ve işkence ile sorgulandıkları ve yasal olmayan biçimde uzun süre gözaltında tutuldukları iddiasının incelenmesini istedi.

Kayseri'de 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda görev yapan astsubaylar Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ'ın Kayseri Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler'in talimatıyla kanunsuz bir şekilde iki hafta boyunca gözaltında tutuldukları ortaya çıkmıştı. Kayseri'de 9 mahalle ile onlarca esnafı fişlediği tespit edilen Rıdvan Paşa'nın, 'evrakta sahtecilik'le suçladığı 3 astsubayı kanunlara aykırı şekilde gözaltına aldırdığı, hipnoz ve ilaçla işkence yaptırdığı iddia edildi. Bu iddiaları dile getiren astsubayların avukatları, Başbakanlık'a başvurarak konunun incelenmesini talep etti. Avukatların başvurusu ile harekete geçen Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı'na resmi bir yazı yazarak olayın araştırılmasını ve ivedilikle cevap verilmesini istedi.

SORGULAMAYA SİVİL KİŞİLER DE KATILDI MI?

Başbakanlık'ın yazısında; astsubayların sorgusuna Gürol Doğan isimli sivil bir kişinin de katıldığı, hipnoz yöntemlerini kullanarak astsubayları konuşturmaya çalıştığı, söz konusu kişinin soruşturmayı yürüten Askeri Savcı Hava Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik ile bir hafta boyunca aynı otelde kaldığı bilgisi yer aldı. Başbakanlık, bu iddianın araştırılmasını istedi. Astsubayların gözaltı sürelerinin yasal sınırda olmadığı da, araştırılması istenen bir konu oldu. Yazıda, astsubayların gözaltına alınmalarına ilişkin bir mahkeme kararı bulunmadığı, gözaltı süresinin ancak mahkeme tarafından uzatılabilecekken keyfi olarak 12 gün sürdüğü iddiasına da yer verildi. Başbakanlık'ın yazısında “Astsubayların sorgulamasında baskı, şiddet, tehdit, hipnoz yöntemleri uygulandığı, astsubaylara işkence yapılarak yasak yollarla ve yetkili olmayan kişilerce sorgulandıkları, bu hukuka aykırı uygulamalara dayanarak uzun süre gözaltında tutuldukları' iddialarının araştırılması istendi.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı'ndan şu iddiaların araştırılmasını istedi:

- Astsubayların sorgusuna Gürol Doğan isimli sivil bir kişi de katıldı mı?

- Söz konusu kişi hipnoz, baskı ve şiddet yöntemlerini kullanarak astsubayları konuşturmaya çalıştı mı?

- Gürol Doğan, soruşturmayı yürüten Askeri Savcı Hâva Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik ile bir hafta boyunca aynı otelde kaldı mı?

- Gözaltına alınmalarına ilişkin bir mahkeme kararı bulunmadığı halde gözaltı süresinin keyfi olarak 12 gün sürdüğü iddiası doğru mu?

- Yüzbaşı Mehmet Çelik'in, astsubaylara istedikleri yönde beyanda bulunmaları durumunda kahraman ilan edileceklerini söylediği, aksi halde 20 yıl hapis alacakları yönünde tehditte bulunduğu doğru mu?

- Gözaltı süresince aileleri ile görüştürülmediği iddiaları gerçeği yansıtıyor mu?

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*