Hira, Türklerle Arapları kaynaştırdı

Hira, Türklerle Arapları kaynaştırdı.13464
  • Giriş : 19.11.2008 / 15:13:00

Türkiye'nin tek Arapça dergisi Hira, Mısır'da düzenlediği gece ile Arap dünyasının dört bir yanından akademisyen, gazeteci, yazar, kanaat önderi, bürokrat ve din adamlarını bir araya getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daha önce Fas, Sudan ve Yemen'de geceler düzenleyen Hira'nın Kahire'deki ikinci buluşmasına Mısırlı düşünce ve fikir adamları Zaglul Neccar ve Muhammed İmara, eski Ezher Üniversitesi rektörlerinden Ahmet Ömer Haşim, eski Vakıflar Bakanı Ahmedi Ebu Nur, Yemen'den Prof. Davud Hudabi, Cezayir'den Prof. Ammar Talibi, Sudan'dan Prof. Hasan el Mekki'nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 davetli katıldı.

Yurtdışında olduğu için toplantıya katılamayan Mısır Müftüsü Ali Cuma'nın sesli mesajının dinletildiği programda Fethullah Gülen'in Arapça mesajı da okundu. Dinleyiciler edebi dilini çok beğendikleri mesajı uzun süre alkışladı. Gecede yapılan konuşmalarda, Hira'nın uzun süredir uzak kalan Türk ve Arap dünyası arasında yeni köprüler kurulması için önemli bir başlangıç olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'nin güzelliklerinden, dünyanın hemen her tarafında faaliyet gösteren Türk okullarından övgüyle bahsedildi. Mısır'ın Ahram, Ahbar, Masri el Yom gibi önde gelen gazeteleri de Hira'nın gecesine geniş yer ayırdı. Üç ayda bir yayınlanan ilim ve kültür dergisi Hira, Arap dünyasının tamamına hitap ediyor. Dergide Türk, İslam ve Arap dünyasının önde gelen entelektüelleri din, kültür, sanat, edebiyat, beşeri ilişkiler, fikir, tarih ve medeniyet gibi pek çok konuda yazılar kaleme alıyor. Hira dergisinin yanı sıra Tuskon ve Abant Platformu gibi iş ve sivil toplum kuruluşları da Kahire'de çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiş, Mısırlı işadamları ve entelektüelleri bu sayede Türkiye'yi daha yakından tanıma fırsatı bulmuştu. Son dönemde Arap ülkelerinde düzenlenen toplantılarda ve televizyon programlarında Türkiye'nin sıkça gündeme gelmesinde bu tür etkinliklerin büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*