Hira Nur bebek yapay damarla hayata tutundu

Hira Nur bebek yapay damarla hayata tutundu.6105
  • Giriş : 29.12.2007 / 11:00:00

Kalbiyle akciğeri arasındaki damarı oluşmadan dünyaya gelen 16 günlük Hira Nur Hacıbeyli, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde takılan yapay damarla sağlığına kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Atay, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dünyaya gelen bebeğin, doğumun ardından acil olarak kendilerine getirildiğini söyledi.

Atay, ''Gerekli tetkik ve tahlilleri yaptık. Ameliyata uygun hale gelmesini bekledik. 16 günlük olduğunda ameliyata aldık. Akciğeriyle kalbi arasında bulunmayan damarın yerine yapay damar taktık'' dedi.

Prof. Dr. Atay, bebeğin büyüme periyotuna göre ileride damarın değiştirileceğini ya da tam düzeltme ameliyatı yapacaklarını belirtti.

Bu tür vakalarda, bebeğin hemen ameliyat edilmemesi durumunda hayatını kaybedeceğine dikkati çeken Atay, şöyle konuştu: ''Bu tür durumlarda bebeğin vücudu oksijensiz kalıyor. Anne karnındayken bu durum çok iyi muayene edilirse görülüyor, ancak yüzde yüz sorun var demek çok zor. Yüzde yüz emin olamadan hamileliği sonlandırmak da bazen sağlıklı bir bebeğin hayatına son vermek anlamına gelebiliyor. Birkaç saat süren bir operasyonla yapay damarı yerleştiriyoruz. Yapay damar takılarak hasta çocukların ileri yaşlara ulaşması sağlanıyor.''

Bebeğin birkaç gün sonra taburcu edilebilir duruma geleceğini ifade eden Atay, bebeğin düzenli kontrollere çağrılarak, takip edileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious