Hırant Dink'in cinayetinin belgeleri avukata verildi!

  • Giriş : 14.09.2007 / 23:50:00

Bahri Belen’in incelemek istediği konuyla ilgili dosyaları kendisine gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hrant Dink’in öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturma kapsamında emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılmasına izin vermeyen Trabzon Valiliği, ailenin avukatı Bahri Belen’in incelemek istediği konuyla ilgili dosyaları kendisine gönderdi.

Konuyla ilgili olarak bugün Trabzon Valiliği’nden bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Avukat Bahri Belen’in, Hrant Dink’in öldürülmesi olayıyla ilgili olarak, 4483 sayılı yasa uyarınca Emniyet görevlileri hakkında yürütülen ön inceleme kararını ve kararın dayanağı olan dosyanın bir örneğini istediği belirtilerek şöyle denildi:

“Karar aynı tarihte kendisine tebliğ edildi. Belge isteğine ilişkin dilekçesi ise 13 Eylül tarihi itibarıyla işleme alındı. Bu talebi de, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında değerlendirilerek, istediği belgelerin verilmesi uygun görüldü ve 14 Eylül günü de iadeli taahhütlü olarak kendisine gönderildi.'' Dink ailesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Hrant Dink’in öldürülmesinde görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle, eski Trabzon Emniyet Müdürü ve şu anda Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Ramazan Akyürek, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ile polis memurları Engin Dinç, Faruk Sarı, Ercan Demir, Özkan Mumcu, Muhittin Zenit ve Mehmet Ayhan hakkında şikayetçi olmuş, Trabzon Valiliği de geçtiğimiz günlerde İçişleri Müfettişlerinin raporuna dayanarak emniyet görevlileri hakkında soruşturma izni vermemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious