Hıristiyanlar Müslümanlar'dan korkmamalı!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel, Avrupa'nın Türkiye'nin Müslüman oluşundan korkmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avusturya'nın, "Evet, biz Türkiye'yi çok seviyoruz, ama sizi AB'de istemiyoruz" şeklinde bir düşünceye hâkim olduğunu belirten Büyükelçi Yenel, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: "Burada Türkiye'nin AB'ye katılımı pek az destekleniyor. Belki de bir parça vurdumduymazlık ya da yanlış bir algılamanın da payı var. 70 milyon Müslüman'ın AB'de istenmediği söyleniyor. Ben ise 420 milyon Hıristiyan'dan korkmadığımızı söylüyorum. Biz dini kategorilerde düşünmüyoruz."

Avusturya'nın AB-Türkiye arasındaki müzakerelere "soluk almak için ara verilmesinden" yana çıktığının hatırlatılması üzerine Yenel, "Avusturya, AB dönem başkanlığı sırasında çok çaba harcadı. Yakında Kıbrıs Rum tarafına baskı yapmaya yardım edecek bir hükümetin kurulmasını umuyoruz" dedi.

"Türkiye'nin birkaç yıla kadar AB'ye katılımı artık istememesi söz konusu olabilir mi?" sorusuna Yenel, "Bu Fransa'daki başkanlık seçimlerinin nasıl sonuçlanacağına da bağlı. Nicolas Sarkozy'nin seçimleri kazanarak, Türkiye hiçbir zaman üye olamaz demeye devam etmesi de bir cevaptır. O zaman AB ile daha farklı bir ilişki kurabiliriz. Ara çözüm istemiyoruz" şeklinde cevap verdi.

Yenel, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tassos Papadopulos'un yerini bir devlet adamının alması durumunda, Kıbrıs konusunda, genel havanın süratle değişebileceğini de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious