Hırka-i Şerif Camisi'ne yoğun ilgi var

Hırka-i Şerif Camisi'ne yoğun ilgi var.22557
  • Giriş : 16.09.2007 / 17:36:00

Fatih Hırka-i Şerif Camisi, Hazreti Muhammed'in vasiyet ederek Veysel Karani'ye bıraktığı Hırka-i Şerif'i görmek isteyen ziyaretçilerin akınına uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ramazan ayının ilk cuma günü olan 14 Eylül tarihinde ziyarete açılan Hırka-i Şerif'i ve birlikte sergilenen sakal-ı şerif gibi diğer kutsal emanetleri görmek için Fatih Muhtesip İskender Mahallesi'ndeki camiye gelen çok sayıdaki ziyaretçi, 3 kapısı bulunan cami avlusunda sıraya girerek uzun kuyruklar oluşturdu.

Güvenlik bandı ve görevlilerce korunan, caminin üst katında bulunan Hırka-i Şerif ile avludaki Kutsal Emanetler bölümü, her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Hırka-i Şerif ve kutsal emanetlerin, arefe günü ikindi namazına kadar ziyarete açık kalacağı belirtildi.

-VEYSEL KARANİ-

Asıl adı Üveys El Karani olan ve Hz. Muhammed'e olan sevgisiyle tanınan Veysel Karani'nin annesinden aldığı izinle Medine'ye gittiği, ancak o sırada şehir dışında olması nedeniyle Hz. Muhammed'i göremeden geri döndüğü rivayet ediliyor.

Bunun üzerine, Hz. Muhammed'in, Karani'ye verilmesi yönünde vasiyette bulunduğu hırkasının, vefatından 5 yıl sonra Karani'ye teslim edildiği aktarılıyor.

Sultan I. Ahmed'in fermanı ile 17. yüzyıl başlarında El-Karani sülalesinden olan Şükrullah Üveysi'den alınan ve önce çeşitli yerlerde korunan Hırka-i Şerif, 1851 yılında Sultan Abdülmecid tarafından bu amaçla Fatih İlçesi Muhtesip İskender Mahallesi'nde inşa ettirilen camide muhafaza altına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious