Hırsız madde bağımlısı çıkınca hayatını değiştirdi

Hırsız madde bağımlısı çıkınca hayatını değiştirdi.21561
  • Giriş : 17.02.2008 / 08:16:00

Evine giren hırsızın madde bağımlısı olduğunu öğrenince kendini uyuşturucuyla mücadeleye adadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'de restoran işleten Emin Umur, evine giren hırsızın madde bağımlısı olduğunu öğrenince kendini uyuşturucuyla mücadeleye adadı. İşadamları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapan Umur, 160 sabıkalı genci yeniden hayata bağladı.

Her şey, evine giren hırsızın uyuşturucu bağımlısı olduğunu anlamasıyla başladı. Gece yarısı garip sesler duyunca yatağından fırlamış ve hırsızla karşı karşıya gelmişti. Yüzünü atkıyla örten 25 yaşlarındaki genç, donuk gözlerle kendisine bakıyordu, elleri titrediği için fazla gürültü yapmıştı. Ev sahibi Emin Umur, hırsızı yakalamakta zorlanmadı. Gencin güçsüz hali kendisini şaşırtmıştı. Bir taraftan polisi bekliyor, diğer taraftan hırsızı sorguluyordu. E.G.'nin zehir tacirlerinin tuzağına düştüğünü anladı. Öfkesi geçmiş, yerini merhamet duyguları kaplamıştı. Kendi kendine söz verdi, onu bataklıktan kurtaracaktı. Emniyetteki ifadesinde hırsızdan şikayetçi olmadı. Serbest kalmasını sağladıktan sonra E.G.'yi himayesine aldı. Hem tedavisine yardımcı oldu, hem de kendi firmasında iş verdi. Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği'nin onursal üyesi olan Emin Umur, bununla da yetinmedi. Emniyet, valilik, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü işadamlarıyla işbirliği yaparak, 160 kişinin hayatını kurtardı. Uyuşturucu bağımlılarına hem iş buldu, hem de tedavileriyle yakından ilgilendi. Psikolojik destek amacıyla turistik geziler düzenledi. Konya, Şanlıurfa ve Mardin'i ziyaret eden gençler, en çok karşılaştıkları ilgiden memnun oldu. Şimdi hepsi mutlu bir hayat sürüyor. Yıllar sonra yeniden insan içine çıkmaya başladığını anlatan Mehmet A., gelecekten umutlu: "Ben 16 sene uyuşturucu kullandım; ama çok şükür kurtuldum. Emin abiden Allah razı olsun, bize sahip çıktı. Kendimize güven geldi."

Emin Umur, bağımlılara psikolojik destek de sağlamış. Yurt gezilerini de bu kapsamda değerlendiriyor: "Yalnız maddî destek yeterli olmuyor. Onların manevi yönden yetişmeleri için Konya'da Mevlânâ Türbesi'ne, Şanlıurfa'da Hz. İbrahim'in makamına gitmelerini sağladık. Gezilerden döndüklerinde faydalı olduğunu onların davranışlarından anlıyorsunuz. Bütün madde bağımlılarını tedavi için haftada bir kez İzmir'deki uyuşturucu bağımlılarının rehabilite edildiği merkezlere gönderiyoruz. Şu anda 25'i benim yanımda geçici olarak çalışıyor. Bu çocuklara sahip çıkamazsak uyuşturucu batağına geri dönebilirler. Bu konuda işadamlarımızdan destek istiyoruz."

İzmir Mardinliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nde her cuma çiğköfte partisi düzenlediklerini belirten Umur, buraya bazı misafirler davet ederek bağımlıları halkla bütünleştirdiklerine dikkat çekiyor.

Emin Umur'un bu davranışı, Alkol ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele Derneği ile İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün AB kredilerinden faydalanmak için proje geliştirmesine sebep olmuş. Hazırlanacak proje ile AB'den 300 bin Euro hibe alınması hedefleniyor. ALMADER Başkanı İskender Erbay, Umur'un çalışmalarına büyük destek verdiklerini, proje ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söylüyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği'nde görevli narkotik uzmanı Mustafa Yücel de, Emin Umur'un yaptığı çalışmaları takdir ettiklerini anlatıyor.

Tek isteğimiz devamlı bir iş

Emin Umur'un evine giren bağımlı E.G., hırsızlık yaparak çok büyük günah işlediğini düşünüyor. Yaptığı yanlış sayesinde birçok arkadaşının uyuşturucu bataklığından kurtulduğunu anlatan E.G., "Emin abiden Allah razı olsun. Kendisi bize sahip çıktı. Şikayetçi olsaydı biz bataklığın içinde kalmaya devam edecektik. 160 kişinin kurtulmasına vesile oldu. Biz de kendisine yardımcı olmaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz, devamlı bir işimizin olması." diyor. Uyuşturucu bağımlısı Mehmet A. (31) işadamı Umur'un haftada bir düzenlediği çiğköfte partilerine katılıyor. Mehmet A., "Ben 16 senedir madde bağımlısıyım. Bir ay önce bıraktım. Bize sahip çıktılar. İnsan arasına çıkmaya başladım. Devamlılığı olan bir iş istiyoruz." diye konuşuyor.

Gezilere katılan Tolga Y. (35) ise, "17 senedir uyuşturucu kullanıyordum, artık bıraktım. Hiç kimse bize yardımcı olmuyordu. Gezilerde gösterilen ilgi sayesinde kendime geldim. Bundan sonra iyi bir insan olacağım." şeklinde konuşuyor. Yücel B. (45) 25 sene kullandığı uyuşturucuyu bir ay önce bıraktığını anlatıyor. Habip D. (32) de kendisini yaklaşık 1 ay önce kurtaranlardan.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious