Hırsız tatile çıkmanızı bekliyor!

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Yaz tatilini sahil, köy veya yaylada geçireceklerin, kıymetli eşyalarını yanlarında götürmeleri veya kiralık kasalarda saklamaları tavsiye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Polisin yaptığı tüm uyarılara rağmen evinde ziynet eşyası veya para bırakanlar, tatil dönüşü genelikle kapıyı açtıklarında 'davetsiz misafirin' evlerini karıştırmasından yakıyor.

Sokakların boşalmasını fırsat bilen hırsızlar, evleri adeta talan ediyor. Çelik kapıları kolaylıkla açan, damdan ip sarkıtıp balkondan eve giren, demir korkuluklardan tırmanıp soygun yapanlar bilinmesine rağmen vatandaşların 'hırsız benim evime mi girecek' diyerek altın ve değerleri eşyalarını yanlarında götürmediklerine şahit olduklarını anlatan bir emniyet yetkilisi, "Hırsızlık olaylarını önlemek için büyük çaba harcıyoruz. Yaz aylarıyla birlikte evlerin boşalmasıyla hırsızlara fırsat verilmesin. Kıymetli eşyaları ya yanınızda götürün veya güvendiğiniz kimseler ile kasalara teslim edin." diyor.

Hırsızlık olaylarının önlenmesine kapı önüne konulacak iki çift ayakkabının bile fayda getireceğini anlatan yetkili, kapı komşusuna da eve 'göz-kulak' olması konusunda tembihte bulunulmasını istiyor. Yetkili, "Komşularınız kapı önüne bırakılan fatura, posta veya veya gazetelerin birikmesine fırsat vermesin bu bile hırsızlık olaylarını caydırmada fayda sağlayabilir. Perdeleri tamamen kapalı evlerin hırsızların 'bu ev boş' diyerek girmelerine zemin hazırlayacağını anlatan yetkili, şu tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti:

- Evlerin birinci, ikinci kat balkon ve pencereleri kilitleri sağlam ve demir olmalı.

- Ev kısa süreli olarak terk edileceği zaman bilhassa geceleri bir lamba açık bırakılmalı.

- Apartman kapıları muntazam ve sağlam olmalı gerektiğinde zil tertibatı takılmalı.

- Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi istenmeli.

- Mahalledeki şüpheli şahıslar her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunun.

- Hırsızlık olayı yaşandığında olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar muhafaza altına alınmasına özen gösterin.

- Özellikle hırsızların dış kapıların kenardaki esneme paylarından faydalandıkları biliniyor. Bu sebeple bu hususa çok dikkat edilerek çelik kapılar yaptırılmalı.


MÜCEVHERAT İÇİN KİRALIK KASA KULLANIN

Maddi değeri yüksek kıymetli eşyalarının çalınmasını istemeyen vatandaşlar, bankaların 'kiralık kasaları' nı tercih ediyor. Hırsızlık olaylarına karşı 24 saat güvnelik firmaları tarafından 'gözetim altında' tutulan bankaların kasa fiyatları ise değişiyor. Bazı bankalar kasa için depozito olarak 70 ile 130 yeni lira arasında değişen rakamlar isterken kasalar yalnızca yıllık kiraya veriliyor. Bank Asya ile İş Bankası'nda kiralık kasa 100 yeni lira, Yapı Kredi Bankası'nda ise 130 yeni lirayı buluyor. Emniyet yetkilileri, vatandaşların mücevheratlarını kiralık kasalarda saklamasının daha güvenli olduğunu belirterek, imkanı olanların kiralık kasa kullanmasını tavseye ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious