Hırsızı, esnaf ele verecek

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Antalya Emniyet Müdürlüğü ile Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Esnaf Kollama Projesi başlatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hırsızlık olaylarının önüne geçmek için Komşu Kollama Proje'sini hayata geçiren Antalya Emniyet Müdürlüğü, şimdi de Esnaf Kollama Projesi'yle çalıntı malların satılmasını durdurmak istiyor.
AESOB Başkanı Orhan Tolunay ile Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube Müdürü Akif Aktuğ, düzenlenen toplantıda, önümüzdeki günlerde uygulamaya geçecek proje hakkında esnaf temsilcilerine bilgi verdi.
Tolunay, mal ve cana yönelik suçların önlenmesi ve suçluların en kısa sürede yakalanması için Esnaf Kollama Projesi'nin hayata geçirildiğini bildirdi.
Ülke nüfusunun üçte birini esnaf ve sanatkarların oluşturduğunu belirten Tolunay, "Esnaf, suça en az karışan ve suçtan en fazla mağdur olan kesim. Toplum destekli polislik hizmetleri kapsamında önemli projeleri olan Antalya Emniyet Müdürlüğü bunlara bir yenisini daha ekliyor. 'Esnaf Kollama Projesi' Türkiye'de ilk kez Antalya'da hayata geçiriliyor. Suçun önlenmesi ve suçluların yakalanmasına yönelik biz de eliminden gelen desteği polise vermeliyiz" dedi.
Esnaftan, projeye katılarak gördüğü bir olumsuzluğu anında polise bildirmesini isteyen AESOB Başkanı, "Acil durumlarda, bugün olduğu gibi yine 155 polis hattına bilgi vereceğiz. Ama bizim oluşturacağımız sistem, acil olmayan durumlar, duyumlar, şüpheli kişiler ve çalıntı malların ilgili esnaflara duyurulmasında kullanılacak" diye konuştu.
Önleyici Hizmetler Şube Müdürü Akif Aktuğ da, esnaftan bilgilerini polisle paylaşmalarını talep etti. Aktuğ, "Çünkü biz her yerde olamayız ama siz her yerdesiniz. Bize vereceğiniz her destek, size daha kaliteli bir güvenlik hizmeti olarak dönecektir" şeklinde konuştu.
Hırsızın, çaldığı malları kendi evinde saklamadığına işaret eden Aktuğ, bunların bazı kişilere satıldığını ifade ederek, ticaretle uğraşan kişilerin bunu aldığını kaydetti. Aktuğ. "Bunların sayısı çok az ama aranızdan bunların temizlenmesi gerekir. Sizden ikinci el bir malı satmak için gelenler konusunda çok dikkatli olmanızı istiyorum" dedi. Aktuğ, Emniyet Müdürlüğü'nün projeye destek için esnafa bin adet değerli eşyaların işaretlenmesi için görünmez kalem verileceğini kaydetti.
Proje çerçevesinde, esnaf ile polis koordinasyonu sağlamak için her çarşı ve caddede esnaf temsilcisi seçilecek. Şüpheli durumlar, bu temsilciler vasıtasıyla anında o bölgedeki tüm esnafa duyurulacak. Bastırılacak afiş ve broşürlerle esnaf bilgilendirilecek. Emniyet Müdürlüğü'nün önemli gördüğü bilgiler, ilgili oda yönetimine SMS ile bildirilecek. İkinci el komisyonu kurularak çalıntı malların esnaf tarafından alınmasının önüne geçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious