Hırsızlar açıktan davet!

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Sıcak havaların etkisini artırdığı şu günlerde polis vatandaşları uyarıyor; "Sıcaktan korunalım derken malınızdan olmayın. Gece yatmadan önce mutlaka penceleri ve balkon kapılarını kapatın."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle giriş katlardaki evleri tercih eden hırsızlar, vatandaşların serinlemek amacıyla açık tuttukları kapı ve pencerelerden kolaylıkla içeriye girebiliyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün çeşitli yöntemlerle hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyarmasına rağmen son günlerde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte açık bırakılan pencere ve balkon kapılarından meydana gelen hırsızlık olaylarında gözle görülür bir artış yaşandı.

Polis yetkilileri, artan hırsızlık olaylarında vatandaşların geceleri kapı ve pencereleri açık bırakmalarının payının büyük olduğunu belirterek, vatandaşların yatmadan önce mutlak suretle kapı ve pencerelerini kapatmalarını istedi. Yetkililer; "Sıcak nedeniyle vatandaşlar evlerinin balkon ve pencerelerini açık bırakıyor. Bu da hırsızların işini kolaylaştırıyor. Evin özellikle yaz aylarında açık bırakılan camından .camın kırılması suretiyle elin içeriye sokulup pencerenin açılması, tornavida yardımı ile pencerenin kanırtılarak açılması, balkon kapısının açık olması veya balkon kapı camının kırılarak elle kapının açılarak içeriye girilmesi, havalandırma boşluğuna girilerek bu boşluğa bakan banyo veya tuvaletin camından içeriye girilerek meydana gelen hırsızlık olaylarında vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekiyor. Bu suçu işleyen sanıklar genellikle nakit para ve ziynet eşyası alarak meskene girilen yerden çıkarak olay yerini terk ederler." dedi.

Öte yandan polis hırsızlık olaylarına karşı alınacak bazı önemli tedbirleri şöyle sıraladı; "Can güvenliğiniz için hırsızla karşı karşıya gelmekten sakınınız, sakin olun, telaşlanmayın. Hırsızla karşı karşıya geldiğinizde hayatınızın her şeyden değerli olduğunu unutmayınız. Hırsızın cezasını vermeye yeltenmeyiniz. Aksi halde kanun önünde suçlu duruma düşebilirsiniz. ıÜüEvinizden çıkmadan evvel önce kapı ve pencerelerinizin kilitli olup olmadığını kontrol ediniz. Evinizden uzun süre ayrıldığınızda kapı komşunuza adres ve telefon numarası bırakınız. Değerli eşya ve mücevherinizi yanınıza alınız. Evinizin zilini çalıp apartmanda oturmadığını bildiğiniz kişiler sorulduğunda, soranları eşkalleri ile birlikte polise bildiriniz. Apartman dairenizin zilini çalan kimseye kapı merceğinden bakmadan açmayınız. Kapınıza mümkünse elektronik alarm sistemi monte ettirin. Yine mümkünse çelik kapı yaptırınız. Evinizden ayrılmadan önce bir lambayı açık bırakınız veya radyonuzu normal seste bırakarak ayrılınız. Ayrıca kapı girişinde bir ayakkabı bırakarak evde bir şahsın olduğu izlenimini verin. Ziynet eşyalarınızı kesinlikle yatak odası ve oturma odasında saklamayınız. Evinizden çıkmadan evvel önce kapı ve pencerelerinizin kilitli olup olmadığını kontrol ediniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious