Hırsızlar bankayı soymak için 300 metre tünel kazdı

Hırsızlar bankayı soymak için 300 metre tünel kazdı.17358
  • Giriş : 07.07.2008 / 20:08:00
  • Güncelleme : 07.07.2008 / 20:12:47

Ankara’da bir banka şubesindeki kiralık müşteri kasaları, tünel kazılıp bankaya girilerek boşaltıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olayın duyulmasının ardından bankaya gelen polis ekipleri, bir türlü tünelin dışarıya çıkışını bulamadı. Bunun üzerine soyguncuların tünele nereden girdiklerinin belirlenmesi için iş makinalarıyla banka etrafında kazı çalışması yapıldı. Bankanın arka tarafındaki arazide yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan tünel akıllara durgunluk verdi. Soyguncuların maden işçileri gibi çalışarak yaklaşık 300 metrelik tünel kazıp banka şubesine girdikleri belirlendi. Polis yetkilileri, bu tünelin ancak 2.5- 3 aylık bir çalışma sonucu kazılabileceğini açıkladı.

Balgat semti Ceyhun Atıf Kansu Caddesi’nde bulunan bir banka şubesine geçen Cuma akşamı kazdıkları tünelden giren soyguncular, müşterilerin kiralık özel kasalarında bulunan değerli eşyaları ve paralarını boşalttı. Hafta sonu olması nedeniyle soygun pazar günü ortaya çıktı. Banka şubesinin bulunduğu binanın garaj kapısındaki toprağı gören bina yöneticisi durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri banka yetkililerine bilgi verdi. Şube yetkililerinin olay yerine gelmesiyle soygun ortaya çıktı. Tünel kazarak bankaya giren soyguncuların, ses çıkmasın diye duvarı delmek için kullandıkları çekiçlerin başlarına pamuk sardıkları anlaşıldı. Bankada inceleme yapan polis ekipleri ipuçlarını değerlendirmeye alarak parmak izi çalışması yaptı.

TÜNELİN ÇIKIŞI BULUNAMADI

Çalışma başlatan polis ekipleri bir türlü tünelin çıkışını bulamadı. Bir polis memuru tünelin banka içindeki deliğinden girerek ilerledi. Bir süre ilerleyen polis memuru, tünelin insan geçemeyecek şekilde daraldığını görünce geri döndü. Daha sonra tünelin çıkışını bulmak amacıyla banka içindeki tünel ağzında ateş yakıldı. Ancak dumanlar dışarı çıkacağına banka içerisine doldu. Polis, belediye ve Sivil Savunma ekiplerinden yardım istedi. Olay yerine gelen Sivil Savunma ve belediye ekipleri de yaptıkları çalışmada bir sonuca ulaşamadı. Bunun üzerine iş makineleriyle banka şubesinin arka tarafından bulunan boş arazinin kazılmasına karar verildi. Kepçelerle kazı çalışması başlatılırken, polis ekipleri de çevredeki gecekondularda oturanların bilgilerine başvurdu. Bu arada olay yerine sevk edilen çok sayıda polis ekibi de çevrede inceleme başlattı.

MADEN İŞÇİSİ GİBİ ÇALIŞMIŞLAR

İş makinalarıyla bankanın arka tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan tünel akıllara durgunluk verdi. Soyguncuların maden işçileri gibi çalışarak yaklaşık 300 metrelik bir tünel kazıp banka şubesine ulaştıkları belirlendi. Toprak göçmelerini önlemek için tünel boyunca iskele kuran soyguncuların, çıkan toprağı da tahtadan yaptıkları tekerlekli arabayla taşıdıkları ve çuvallara koydukları toprağı yakından geçen kanalizasyon şebekesine boşaltıkları anlaşıldı. Soyguncuların kasaları boşaltıp giderken, toprak göçmelerini önlemek için kurdukları destek tahtalarını yıkarak tünelin bazı bölümlerinin kapanmasını sağladıkları da ortaya çıktı.

2.5- 3 AYLIK BİR ÇALIŞMA

Otaya çıkan soygun herkesi şaşkına çevirdi. Polis yetkilileri soygun için büyük bir plan yapıldığını belirterek, “Kanalizasyon şebekesinden bankaya kadar en az 300 metrelik bir tünel kazılmış. Bu da en az 2.5 ila 3 aylık bir süre demek. Ayrıca kanalizasyon şebekesi nedeniyle de içeride metan gazı mevcut. Bunu yapanlar tam profesyonel. Toprak taşımak için mekanizma kurmuşlar, maden işçilerinin çalışmasını örnek almışlar” dedi. Bu arada sivil savunma ekipleri kazılan tünele girerek çalışma başlattı. Ancak tünelde oluşan göçükler nedeniyle çalışmaların tam sağlıklı yürütülemediği bildirildi. Polis ekipleri de son yılların en büyük planlı soygununu çözmek için yoğun bir çalışma başlattı.

13 KASADAN 11’Nİ BOŞALTMIŞLAR

Soyguncuların bankada müşterilere ait kiralık 13 kasadan 11’ni açarak içini boşaltıkları belirlendi. Soyguncuların çaldıkları değerli eşya ve para miktarı henüz belirlenmezken, 2 kasanın açılmaması dikkat çekti. Soygunun duyulmasının ardından da kasa kiralayanlar bankaya çağrılarak bilgilerine başvuruldu.

İÇERİDEN YARDIM ŞÜPHESİ

Banka şubesinin bulunduğu binanın yöneticisi Kazım Karadoğan şaşkınlık yaşadıklarına belireterek, “Böyle birşeyi ancak filmlerde olur sanıyorduk, ancak şimdi gerçeğini gördük” dedi.

Soyguncuların tünel kazarak bankadaki müşterilerinin özel kasalarına rahatlıkla ulaşması bazı kuşkuları da beraberinde getirdi. Polis ekipleri soyguncuların içeriden destek alıp almadğını belirlemek için banka çalışanlarının bilgisine başvurdu ancak bir sonuç alınamadı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*