Hırsızlar çaldıklarını yasallaştırma uğraşında!

  • Giriş : 05.12.2007 / 13:59:00

Hırsızlık suçundan sabıkalılardan oluşan bir grubun, hırsızlıktan elde ettiği paraya legal görüntü vermeye çalıştığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'da, çaldıkları mallardan elde ettikleri geliri yasallaştırmak amacıyla kurdukları derneğin açılışını yapan suç şebekesinin 29 elemanı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekiplerinin yaptığı operasyonda 8 tabancayla birlikte yakalandı.

Kentin Denizli, Narlıca ve Bahçelievler mahallelerinde oturan, ‘hırsızlık’ suçundan sabıkalılardan oluşan bir grubun, hırsızlıktan elde ettiği paraya legal görüntü vermeye çalıştığı bilgisini alan Organize Şuçlar Büro Amirliği ekipleri, haziran ayında çalışma başlattı. Takibe aldıkları hırsızların attığı her adımı izleyen ekipler, şebeke elemanlarının Narlıca Mahallesi Esnaf Dayanışma Derneği adıyla bir lokal açtığını, burada kumar oynatacaklarını, ‘aidat’ adı altında esnaftan zorla para toplayacaklarını saptadı. Baskın için dernek lokalinin açılacağı günü seçen polis, ‘Çakmak’ adını verdiği operasyonun hazırlıklarını tamamladı. Geçen pazar günü açılışın yapıldığı sırada 50 polisin katıldığı baskın gerçekleştirildi. Davetlileri beklerken karşılarında polisi gören hırsızlık şebekesinin 3'ü çocuk 29 üyesi gözaltına alındı. Aralarında şebekenin cezaevinde yatan lideri Tarık Çakar'ın kardeşlerinin de bulunduğu zanlıların üzerinde ve dernek binasında yapılan aramada değişik çap ve markalarda 8 tabanca, 9 şarjör, 95 mermi ve 300 gram esrar ele geçirildi.

Gözaltına alınan şebeke elemanlarının yapılan sorgularında, Havaalanı Taksi Kooperatifi üyelerini silahla tehdit edip yönetimi kendilerine devretmeye zorladıkları, Narlıca Mahallesi'nde bir okulun kantin işletmecisini silahla tehdit edip zorla haraç aldıkları, 3 kişinin para ve cep telefonlarının gasp edilmesi olaylarına karıştıkları ortaya çıktı.

Tamamının hırsızlıktan sabıkası bulunduğu belirlenen şebeke elemanları, Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından ‘çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, hırsızlık şebekesi oluşturmak’ iddiasıyla adliyeye sevk edildi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious