Hırsızlar işyerlerini bir bir söylerse!

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

14 ayrı yeri soyan 5 hırsız yakalandı ve bazı mağdurlar polisin zanlılar üzerinden yaptığı soruşturma sonucu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri'de 14 ayrı ev ve işyerini soyan silahlı ve özel bıçaklı H.Ş., A.S., Ç.Y., H.A., M.A. isimli 5 hırsız yakalandı. Hastane caddesi üzerindeki Muzaffer Türköz'e ait işyerinde yaptıkları son girişimlerinde yakayı ele veren hırsızların 4 ila 40 arasında sabıkası olduğu belirlendi. Sanıkların sorgusu sonucu 14 ev ve işyerinden çalınan 26 adet oto teybi, 18 cep telefonu, 11 hoparlör, 3 anfi, 9 özel bıçak, 3 demir kesme makası, 2 klavye, 2 oto krikosu, birer adet bilgisayar kasası, monitörü, yazıcı, laptop, akü, tabanca, av tüfeği ele geçirildi.

Son girişimlerinde bilgisayar donanımı çalan hırsızları güvenlik kamerasından yola çıkarak yakalayan polis, zanlıların gösterdikleri yerlerde yaptığı araştırmada son hırsızlık girişimi öncesi 13 ayrı ev ve işyerinin daha soyulduğunu, ancak bu hırsızlık olaylarıyla ilgili olarak soyulan bazı vatandaşlardan ihbar gelmediğini tespit etti. Bu çerçevede zanlıların sorgusuna devam eden polis, soruşturmadan yola çıkarak hırsızlık olaylarının mağdurlarını da ortaya çıkardı. Hırsızların sorgusu sonucu ortaya çıkan mağdurlar Emniyet Müdürlüğü idare binasına çağrılarak çalınan eşyaları teslim edildi.

Çalınan eşyalarına tekrar kavuşarak sevinen mağdurların olaylarla ilgili olarak zanlılar hakkında davacı olmaması dikkati çekti. İsmini açıklamayan bir mağdur 'Evet soyulduk ama davacı olmadık. Zamanımız olmadı. Davacı olsak emniyet, adliye ile günlerce uğraşacağız' dedi.

Mağdurlardan Muzaffer Türköz ise işyerinden yazıcı ve monitör çalan hırsızdan davacı olmayacağını belirterek, "Bürokrasimiz çok hantal. Emniyet ve adliyeye sürekli gidip gelmek bizi mağdur ediyor." dedi.

İşyeri soyulan Muzaffer Türköz, "Hırsızın böylesi cesaretine çok şaşırdım" derken, dizüstü bilgisayarına çalındıktan bir saat sonra kavuşan Yaşar Sever "Bu kadar hızlı bulunacağını beklemiyordum" ifadesini kullandı.

Eski Sanayi 9. cadde üzerindeki işyerinden Murat U. tarafından çalınan dizüstü bilgisayarına bir saat sonra yeniden kavuşan Yaşar Sever ise "Polis bir saatte sanığı yakaladı. Bilgisayarımı getirdi. Çok şaşırdım. 'Artık bilgiler gitti. Sayım yapmak gerekir' diyordum ki, dizüstü bilgisayara yeniden kavuşmak beni çok sevindirdi." diye konuştu.

Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, vatandaşın hala olayları zamanında haber vermemesinden ve sanıklardan davacı olmamasından yakındı. Polis tarafından ele geçirilen bazı çalıntı eşyaların sahiplerinin çıkmadığını belirten Özdemir şöyle devam etti; "Vatandaşlardan bizim isteğimiz, mağdurlarsa şikayetlerini mutlaka yapsınlar. Bizim ele geçirdiğimiz çalıntı eşyaların bazılarının sahipleri çıkmadı. Biz bazı mağdurları hırsızların verdikleri bilgilerle araya araya buluyoruz. Vatandaşımız şikayet etmiyor. Bazılar ise zamanla şikayetten vazgeçiyor. Biz insanlarımıza sesleniyoruz. Ne olursunuz en küçük olayı bize bildirin. Yoksa suçluları affetmiş olursunuz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious