Hırsızlar sayımı da kullanmaya başladı

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Valiliği, vatandaşları, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında evlerine gelen kişinin, TÜİK görevlisi olup olmadığını sorgulamaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de, ADNKS'nin kurulmakta olduğu hatırlatılarak, bu amaçla İstanbul'da TÜİK görevlilerince hane ziyaretlerine başlandığı kaydedildi.

TÜİK görevlilerince, tüm haneler ziyaret edilerek, hanede daimi olarak ikamet eden kişilerin kimlik bilgilerinin hane halkı bilgi formuna kaydedildiği belirtilen açıklamada, son günlerde ADNKS çalışması yapılıyormuş veya TÜİK, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi personeliymiş izlenimi verilerek bilgi toplandığı veya hırsızlık ve gasp gibi olayların yaşandığı ihbarlarının alındığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, hanelere yönelik olarak, evin mülkiyeti, araba olup olmadığı, evdeki eşyanın neler olduğu, evde bulunulan ve bulunulmayan zamanlara ait sorular yöneltildiğinin belirlendiği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kullanılan hane halkı bilgi formunda, 'hanenin toplam geliri ile bu gelirin kaynağı' sorularının dışında herhangi bir gelir, mülkiyet sorusu yöneltilmemektedir. Gelen ihbarlar üzerine yapmış olduğumuz araştırma neticesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından şu anda yapılmakta olan herhangi bir araştırmanın olmadığı tespit edilmiştir.

Tüm vatandaşlarımızın, evlerine gelen görevlinin TÜİK personeli olup olmadığını öğrenmek için fotoğraflı, imzalı ve mühürlü kimlik kartını göstermesini istemeleri, mahalledeki görevliler hakkında bilgi almak için mahalle muhtarlarına başvurmaları, şüpheli bir durumla karşılaşmaları halinde ise en yakın emniyet birimine durumu bildirmeleri gerekmektedir. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious