Hırsızları çileden çıkartacak öneriler

Hırsızları çileden çıkartacak öneriler.13643
  • Giriş : 26.05.2009 / 20:00:00
  • Güncelleme : 26.05.2009 / 18:45:09

Hırsızlık olaylarının arttığına dikkati çeken polis, vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz aylarında, vatandaşların pikniğe gitmesi, tatile çıkması ya da evin damında yatmayı tercih etmesi gibi nedenlerle hırsızlık olaylarının arttığına dikkati çeken polis, vatandaşları uyardı. Uyarılar içinde oldukça ilginç tavsiyeler bulunuyor.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan bültenden derlediği bilgilere göre, yaz aylarının başladığı şu günlerde, özellikle ev hırsızlıklarının artabileceğine vurgu yapılıyor. Oldukça ilginç tavsiyelerin yer aldığı bültende şu hususlara vatandaşların dikkati çekiliyor:

''Evden ayrılmadan önce kapı ve pencerelerin kapatıldığından emin olun''

''Anahtarınızı kapı üzerinde unutmayın''

''Evinizden uzun süreli ayrılacaksanız değerli eşyalarınızı yanınızda götürün ya da güvendiğiniz birine emanet edin''

''Güvendiğiniz biri yoksa bankaların özel kasalarına kıymetli eşyalarınızı koyun''

''Evinizi kısa süreli terk edeceğiniz zaman, geceleri bir lambayı açık bırakın''

''Evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı veya pencereleri demir parmaklıklarla güvenli hale getiriniz''

Apartman sakinleri ile yöneticilerine de önemli görevler düştüğüne vurgu yapılan uyarılarda ''Apartmana girip çıkanlara karşı herkesin duyarlı olması'' isteniyor.

Hırsızların eve girdiğinde, ilk olarak yatak odasını karıştırdıklarına dikkat çekilirken, bu konuda alınması gereken önlemler de şöyle sıralanıyor:

''Hırsızlar, bir eve girdiğinde, ilk olarak yatak odasına girip odadaki tüm eşyaları karıştırırlar. Bu nedenle kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız. Evinizin kapısına mümkünse, çift emniyetli kilit sistemi yaptırınız. Apartman giriş kapıları mutlaka dışardan aydınlatılmalıdır.''

Tatile gidildiğinde, evin uzun süre terk edileceğinden apartman girişindeki posta kutusunun anahtarının mutlaka komşuya bırakılması gerektiği de vurgulanırken şunlar kaydedildi:

''Evi uzun süre terk ettiğinizde, posta kutusunun anahtarını komşuya bırakmayı sakın unutmayın. Çünkü hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu olan evleri tercih ederler (elektrik, su, telefon faturası gibi). Hırsızlık olayı meydana geldiğinde olay derhal ''Alo 155 Polis İmdat'' telefonuna bildirilmeli. Mutlaka olayı araştıracak ekiplerin gelmesi beklenmelidir. Görevliler gelinceye kadar, suç yerindeki eşyalara dokunulmamalı ve ev muhafaza altına alınmalıdır''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*