Hırsızları PKK'nın para kaynağı çıktı

Hırsızları PKK'nın para kaynağı çıktı.14739
  • Giriş : 09.11.2007 / 09:21:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:38:47

Sıradan bir sahtekarlık davası, PKK’nın uluslararası kara para ticaretinin nasıl işlediğini ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kredi ve ATM kartı sahteciliğinden mahkemeye çıkan Gerald Blanchard, liderlerinin soygunlardan elde edilen milyonlarca doları Kuzey Irak'taki teröristlere aktardığını söyledi

Kanada'nın Winnipeg kentinde görülen sıradan bir sahtekarlık davası, terör örgütü PKK'nın kanlı saldırılarını finanse edebilmek için kullanılan uluslararası kara para ticaretinin nasıl işlediğini ortaya çıkardı. Aralarında kredi kartı sahteciliği ve elmas soygunu da bulunan 16 suçtan hakkında dava açılan Kanadalı Gerald Blanchard, mahkemede, İngiltere'de yaşayan “Patron” (The Boss) kod adlı bir adam için çalıştığını ve bu adamın kazandığı paraları K.Irak'taki PKK militanlarına gönderdiğini itiraf etti. Savcı Sheila Leinburd, Patron'un gerçek kimliğinin İngiliz yetkililerce bilindiğini ancak henüz açıklanmadığını söyledi. Leinburd “Bu para K. Irak'taki Kürt militanlara gidiyordu. Savunma avukatı da bu iddiayı kabul etti” diye konuştu. Savcı, şebekenin Avrupa'da birçok çete ile bağlantılı olabileceğini söyledi.

Çarşafla dolaştılar

Patron, geçen kasımda Blanchard ve 3 kişilik ekibini arayarak Kahire'ye gitmelerini istedi. Ekip buraya gittiğinde, sahte ATM ve kredi kartlarıyla, makinelerden 10 gün boyunca para çekti. Güvenlik kameralarına yakalanmamak için de kadınlar gibi çarşaf giydi. Blanchard daha sonra milyon dolara yakın parayı, İngiltere'de Patron'a verdi. Kendi payına düşen 65 bin doları alarak Kanada'ya geri döndü.

PATRONU TANIMIYOR

Gerald Blanchard'ın avukatı, müvekkilinin Patron'un gerçek kimliğini bilmediğini söyledi. Blanchard 2004'te gerçekleşen 510 bin dolarlık banka soygunu ve Avusturya'da 1998'de Sisi Elması'nı çalmaktan yargılanıyordu. İşbirliği yaptığı için yalnızca 8 yıl hapse çarptırıldı.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious