Hırsızların akıl almaz taktikleri

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Belçika polisi son zamanlarda Türklerin yoğun yaşadığı şehirlerden Gent'te görülen hırsızlara karşı vatandaşları daha dikkatlı olmaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkomiser Patrick Willocx geçtiğimiz Temmuz ayında yirmiye yakın evde soygun gerçekleştiren hırsızların önceden tespit ettikleri evlerin ziline başarak bir bardak su istediklerini belirterek su getirmek için mutfağa yönelik ev sahibini içerde etkisiz hale getirerek para ya da banka kartını zorla alarak kaçtıklarını söyledi. Bu yöntemle birçok ev soyan hırsızlardan ikisinin yakalandığını belirten polisler, insanları tanımadıkları kimselere kapılarını açmamaları konusunda uyardı. Yabancı kişilerin kesinlikle içeri alınmaması gerektiğini ifade eden yetkililer, örneğin su getirmek için mutfağa giderken kapının kesinlikle kapalı olmasını ve kişinin dışarda bekletilmesini tavsiye ediyor. Bir bardak su istemenin haricinde hırsızların, sokaktaki kiralık daire hakkında bilgi isteme ya da arızalanan araç için yardım isteme gibi bahaneler ile insanların kapı zillerine bastıkları ifade ediliyor.

Öte yandan yine Gent'te geçtiğimiz günlerde üç yaşlı vatandaşın sahte polis kıyafeti taşıyan kişilerce soyuldukları öğrenildi. Flaman bölgesinde olan Gent'te meydana gelen olaylarda önce Fransızca konuşan birisi su tesisatını kontrol için geldiğini anlatıyor. Sözde tesisat kontrolü sırasında evden değersiz birkaç eşyayı çalan hırsız ayrıldıktan sonra ev polis kıyafetli iki kişi geliyor. Evsahibine su tesisatçısının aslında bir hırsız olduğunu anlatarak evden çalınan eşyaları geri getirdiklerini anlatıyorlar. Ev sahibine para ya da değerli başka eşyaların çalınıp çalınmadığını kontrol etmesini isteyen sözde polisler, ev sahibinin para ya da değerli eşyalarını kontrol ederken gasp edip kaçıyorlar. Polis yetkililerin Gent ve civarında kesinlikle Fransızca konuşan polislere güvenilmemesi gerektiği ve derhal herkes tarafından bilinen 'polis imdat' hattına telefon edilmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious