Hırsızların gündüz mesaisi

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

Belçika'da soygun için gündüz saatlerinde evlere girmelerde son iki yılda ciddi artış gözlendiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Belçika federal polisin bildirdiğine göre, hırsızlar soygun için geceyi beklemek yerine gündüz vakitlerinde harekete geçiyor. Özellikle ailelerin çocukları okuldan alma saatlerinde soygun olaylarında ciddi artış yaşanması polisi harekete geçirdi. İki yıl önce Belçika'da mesken soygunların tamamına yakını geceleri işlenirken, artık günümüzde hırsızlar gecelerden ziyade gündüzleri ve akşam üstlerinde soygun eylemlerini gerçekleştiriyorlar. Polis verilerine göre soygunların üçte biri saat 14 ile 20 arasında gerçekleşiyor. Özellikle ailelerin çocuklarını okuldan almak için dışarı çıktıkları zaman dilimi hırsızların soygun için harekete geçtikleri anlar oluyor. Yetkililerin dile getirdiği bir diğer ayrıntı ise hırsızların eskiye oranla şehirleri daha fazla tercih etmeleri. Büyük şehirler köylere ve küçük yerleşim birimlerine göre soyguncuların gözünde daha revaçta olduğu ifade edildi. Büyük soygun çeteleri yerine daha küçük gruplar halinde çalıştıkları ifade edilen soyguncuların şiddet yanlısı olmadığı, para ve değerli mücevherler peşinde oldukları da polis raporlarında geçen bir diğer tespit.

Yetkililere göre hırsızların artık daha fazla gündüzleri soygun yapmalarının altında polisin geceleri düzenli olarak yollarda çevirme ve kontrol yapması yatıyor. Belçika polisinin bunu gözönünde bulundurarak artık gündüz saatlerinde de araç kontrollerine ağırlık vereceği bildirildi.

Belçika'da yılda 50 binin üzerinde mesken soygunları gerçekleşirken, bunların büyük çoğunluğu kış aylarında olduğu kaydedildi. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 3 bin 764 soygun polis kayıtlarına geçerken aynı yılın Aralık ayında bu rakam neredeyse ikiye katlandı ve 6 bin 98 olarak gerçekleşti. Polis kayıtlarına göre Belçika'da yakalanan soygun çetelerin yüzde 70'i Romanya, Arnavutluk ve eski Doğu Bloku ülkesi kaynaklı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious