Hırsızların 'Nikah salonlu' yeni taktiği

Hırsızların 'Nikah salonlu' yeni taktiği.13643
  • Giriş : 01.07.2009 / 00:20:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 00:04:16

Polis, hırsızların kullandığı birbirinden ilginç yöntemleri belirleyerek 'yeni evlenecek çiftleri' uyardı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük kentlerde organize olarak çalışan hırsızlık şebekelerinin özellikle yeni evli çiftlerin evlerini hedef aldıkları uyarısında bulunan polis, nikah ve düğün salonlarının hırsızlarca mesken tutulduğunu tespit etti.

Şebeke üyelerinin bir davetli gibi girdikleri düğün salonlarında çifte takılan altınları gözüne kestirdiği uyarısında bulunan polis, daha sonra bu kişilerin düğün konvoyunun peşine takılarak, yeni çiftin evini tespit ettiklerini kaydetti.

Belirlenen evlerin zillerine kısa süre sonra bahanelerle basarak, çiftlerin balayına çıkıp çıkmadığını kontrol eden hırsızların uygun bir zamanda evlere girdiğini tespit eden polisler, evlerdeki tüm çekmece ve dolapların didik didik arandığını vurguladı.

Bazı kişilerin ziynet eşyasını evdeki bulgur, pirinç gibi bakliyat ürünlerinin konulduğu kavanozların içine gizlemeye çalıştığını ancak bu yöntemin hırsızlarca bilindiğine dikkati çeken yetkililer, evde saklanan herhangi bir ziynet eşyası veya paranın hırsızlar tarafından kısa sürede bulunabileceğini kaydetti.

Öte yandan, düğün salonlarına giren küçük yaştaki hırsızların da gelin ve damada takılan ziynet eşyasını çalmak için organize bir şekilde çalıştıkları belirten polis, son yıllarda bu yöntemle yaşanan hırsızlıkların sayısındaki artışa dikkati çekti.

Düğün sahiplerinin yabancı kişilere karşı duyarlı olması ve şüpheli kişileri polise bildirmesi çağrısında bulunan yetkililer, özellikle büyük kentlerdeki nikah ve düğün salonlarının etrafında sivil polislerce uygulama yapıldığını aktardı.

ELEKTRİK VE SU SAYAÇLARININ KONTROL EDİYORLAR

Yakalanan zanlıların ifadelerinden, birçok hırsızın lüks semtlerdeki binalara dilenci, anketör veya bir yakınının ev adresini arayan kişiler gibi davranarak girdiğini tespit eden polis, bu kişilerin binaların girişlerindeki posta kutuları, elektrik ve su sayaçlarını kontrol ettikleri bilgisine ulaştı.

Bu yöntemle bir süre izlenen evlere kısa sürede girilmeye çalışıldığını da belirten yetkililer, ayrıca evde olmayan kişilerin komşularını kandırarak onların yardımı ile eve girilebileceği uyarısında bulundu.

EV SAHİPLERİNİ SPREYLE UYUTUYORLAR

Yetkililer, son yıllarda, ''gözünü karartan'' kimi hırsızların gece yarısı girdikleri evlerde ilk olarak yatak odalarına yöneldiklerini ve uyuyanların üzerine özel bir ''uyku spreyi'' sıktıklarını belirterek, bu sayede kurbanların en az 10 saat derin bir uykuya daldığını bildirdi.

Bu yöntemle birçok kurbanın, evlerinin soyulduğunu ancak öğle vakti uyandıklarında anladıklarını kaydeden yetkililer, bu tür olaylarda kişilerin can güvenliğinin de tehdit altında olduğuna dikkati çekti.

POLİSTEN ''DİKKATLİ OLUN'' UYARISI

Yeni evlenen çiftlerin altın ve mücevher gibi değerli eşyasını kesinlikle evlerinde saklamaması gerektiğini belirten polis, bu tür değerli eşyanın, yıllık kirası yaklaşık 150 YTL olan bankalardaki kiralık kasalarda muhafaza edilmesi önerisinde bulundu.

Tatile gideceklerin veya evden uzun süreli ayrılacakların, komşularına ne zaman döneceğini, gideceği yerin adres ve telefonunu bırakmasını tavsiye eden yetkililer, kapının önüne bir çift ayakkabı bırakılmasının da hırsızları caydırdığını belirtti.

Evlerin zillerini çalıp adres soran şüpheli kişilere ait eşkallerin en kısa sürede polise bildirilmesini isteyen yetkililer, hırsızların genellikle gündüz saatlerinde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girdiğini hatırlatarak, apartmanlarda oturanların herhangi bir gürültüye karşı duyarlı olmasını istedi.

Kapıların çelik bile olsa levye, kriko ve benzeri aletlerle zorlanarak açılabileceğini hatırlatan yetkililer, zemin ve birinci kat ile hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırılmasının, yaklaşık 100 YTL değerindeki harekete duyarlı alarm sistemlerinin de hırsızları caydırdığını bildirdi.

Tatile gideceklerin, posta kutularının anahtarını komşularına bırakmasını öneren yetkililer, hırsızların öncelikle posta kutusu dolu olan daireleri seçtiğini vurguladı.

Evlerdeki televizyon, müzik seti ve değerli diğer elektronik eşyanın da hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalınabileceğini kaydederek, bu şekilde eşya taşıyanların ihbar edilmesini isteyen yetkililer, bu tür değerli eşyanın da yılda yaklaşık 150 YTL'ye sigorta edildiğini hatırlattı.

Vatandaşların kapı zili çaldığında mercek deliğinden bakmaları ve tanımadıkları kişilere kapıyı kesinlikle açmamaları çağrısında bulunan polis, şüpheli bir durum olduğunda derhal polise haber verilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*