Hırsızların posta kutusu taktiği

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Hırsızlar, öncelikle posta kutusu dolu ev ve işyerlerini soymayı tercih ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, "Hırsızlıklara karşı alınması gereken önlemler" broşüründe insanları uyarıyor.

Emniyet, tatilde evini ve işyerlerini terkedeceklere şunu tavsiye ediyor: "Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayın. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu (elektrik, su faturası olan) daireleri seçerler."

Evlerin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasını tavsiye eden Emniyet Genel Müdürlüğü, hırsızlığa karşı kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasının da etkili olduğunu açıklıyor.

Hırsızların çok uğraşarak, gürültü çıkararak ve zaman harcayarak bir yere girmek istemeyeceği, kilitli kapı, kepenk ve pencereleri tercih etmeyeceği vurgulanıyor.

Çelik kapı kullanmanın veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda olduğunun vurgulandığı önerilerde, şunlar tavsiyeler yapılıyor: "Bahçenizde ağaç yetiştiriyorsanız, bunları kapı ve pencerenizin dışarıdan görünmelerine mani olmayacak şekilde budamaya özen gösterin. Böylelikle hırsızların kimseye görünmeden çalışma şansları azalacaktır."

Ev ve iş yerlerinin yangın çıkışı olmaması durumunda apartmanın giriş katında da oturulmuyorsa dairenin hırsıza karşı en güvensiz kısmının ön kapı olduğu ifade edilerek, "İlk risk apartmanın ana giriş kapısının güvensiz olması ve herkesin buradan rahatça girebilmesiyle başlar. Bu nedenle kendi kapınızın güvenliğinin yeterli olmasına dikkat ediniz." önerisinde bulunuyor.

Ev veya iş yeri camının kırıldığını ya da kapının aralık olduğu fark edildiğinde hemen polis aranıp gözetlemeye geçilmesi tavsiye ediliyor.

Hırsızın hâlâ içeride olma ihtimalinin gözardı edilmemesi isteniyor. Hırsızlık olayı meydana geldiğinde parmak izi ekiplerinin olay yerinde tetkik edinceye kadar suç yerinin karıştırılmaması, muhafaza altına alınması olay yerinde bulunabilecek parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmesi vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious