Hırsızların yeni hedefi kurbanlıklar

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Kırıkkale ve Çankırı'da 1 hafta içinde yaşanan 4 ayrı hırsızlık olayında toplam 68 kurbanlık hayvan çalındığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kırıkkale'nin Sulakyurt ilçesinde yaşanan hayvan hırsızlıkları, güvenlik güçlerini harekete geçirdi. İlçeye bağlı Akkuyu köyünde Kazım Köksal'a ait ahıra gece yarısı giren hırsızlar 20 koyunu çalarak kaçtı. Sabah saatlerinde koyunlarının çalındığını fark eden Köksal, olayı jandarmaya bildirdi.

Geçtiğimiz hafta içinde ilçeye bağlı Sarımbey köyünden Mustafa Coşkun'a ait 13, Danacı köyünden ise Edip Kolcuya ait 16 koyunun çalındığını belirten İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, zanlıların yakalanması için çalışma başlattı.
Bu arada Çankırı'nın Kızılırmak ilçesine bağlı Kemallı köyünden de 19 koyunun çalındığı kaydedildi.

“KÖYLÜLER SİLAHLI NÖBET TUTMAYA BAŞLADI”

Danacı köyü muhtarı Halit Aluç, yaptığı açıklamada, hayvancılıkla geçimini sağlayanların yaşanan hırsızlık olaylarından sonra endişe duyduğunu söyledi.

Köydeki tüm ahırların çoban köpekleri tarafından korunduğunu dile getiren Aluç, söz konusu köpeklerin sahiplerinin dışındaki hiç kimseyi ahırların yakınını yaklaştırmadığını ancak buna rağmen hırsızların çok rahat bir şekilde onlarca koyunu araçlara yükleyip kaçabildiğini vurguladı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hırsızlıkların artmasından endişe duyduklarını belirten köy muhtarı Aluç, sabaha kadar köylülerin silahlı nöbet tutmaya başladığını anlattı.

“KREDİ BORCUNU” ÖDEMEMEK İÇİN...”

Kırıkkale Jandarma Alay Komutanı Albay Fuat Karatay, her yıl Kurban Bayramı öncesinde olduğu gibi çevre ilçe, belde ve köylerdeki besicileri olası hırsızlık vakalarına karşı uyardıklarını ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgilendirdiklerini söyledi.

Bölgedeki hırsızlık olayları ile ilgili soruşturmaların devam ettiğini ve zanlıların yakalanması için çalışmaların sürdüğünü aktaran Albay Karatay, bazı hayvan sahiplerinin kredi borçlarını ödememek için “hırsızlık” iddiasında bulunduğu şüphesiyle soruşturma başlattıklarını vurguladı.

Albay Karatay, şu ana kadar bu konuda somut bir bulguya rastlanmadığını ancak konunun Cumhuriyet Savcılığınca incelendiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan jandarma ekipleri, hayvan hırsızlıklarına karşı bölgedeki denetimlerini artırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious