Hırsızların yeni hedefi yaşlılar

  • Giriş : 16.04.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı 2005 yılına ait suç raporu, hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarının hızla arttığını gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son dönemlerde ortak hedefin ise yaşlılar olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Yaşlıların hareket kabiliyetlerinin azalmasını fırsat bilen ve güven duygularını sömüren suçlular, amaçlarına ulaşmakta zorluk çekmiyor. Dolandırıcılık ve hırsızlık için uygulanan yöntemler ise hayrete düşürüyor. Emniyet güçlerinin tespitlerine göre yaşlıları soymayı veya dolandırmayı kafasına koyan kişiler, genellikle şık giyiniyor ve düzgün konuşmaya özen gösteriyor. Yaşlıların kaldıkları yerleri, mahalle sakinlerine ‘Emekli yaşlı var mı, yardım yapacağız?' diye sorarak öğreniyorlar. Aynı soruyla mahalle muhtarlarının yanına giden hırsız ve dolandırıcılar, cami ve kahvehaneleri de kullanarak yaşlı vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor. "Başbakanlıktan yardım getirdik, emeklilik ikramiyesi çıktı; ancak vergisini almalıyız." gibi sözlerle de yaşlılar kandırılıyor. Muğla'nın Bodrum ilçesinde bu şekilde 6 yaşlı çifti dolandıran çete, polisin operasyonuyla yakalanmıştı. Kendilerini sözde zabıta şeklinde tanıtanlar da yaşlıların korkulu rüyası haline geldi. Niğde'nin Bor ilçesinde yaşayan 86 yaşındaki Fatma Samanlı, kendilerini belediye görevlisi olarak tanıtan ve kömür yardımında bulunacaklarını söyleyen 2 kişiye kapısını açtı. Dolandırıcılar, yardım yapacaklarını vaat ederek ikna ettikleri Samanlı’nın bin 100 YTL’sini aldı. Yardım yapılacağına sevinen yaşlı kadın, dolandırıcılarla birlikte komşusu Şerife Ogan'a (73) gitti. Ogan'ı da ikna eden şahıslar, ondan da 6 adet çeyrek altın, 1 yarım altın, 400 ABD Doları ve 200 Euro'yu alarak kayıplara karıştı.

Yaşlılar, hastane, banka, park gibi yerlerde de oyuna getiriliyor. Ameliyat veya röntgen çekimleri öncesi ortaya çıkan hırsız ve dolandırıcılar, kendilerini hastane görevlisi olarak tanıtarak, tıbbî müdahale öncesi yaşlı hastanın yanına giriyor. Hastanın kıymetli eşyalarını alıp ‘Daha sonra danışmadan alırsınız.' diyerek ortadan kayboluyorlar. Dolandırıcılar sağlık raporu almak için hastaneye gelen yaşlıları da gözetliyor. Konya Numune Hastanesi'ne sağlık raporu almaya giden 80 yaşındaki Süleyman Güçlü, kendisini hastane görevlisi olarak tanıtan ve işlemleri hızlandıracağını söyleyen kişiye 95 YTL ile kimliğini verdi. Bir süre bekledikten sonra parayı ve kimliği alan kişinin gelmemesi üzerine dolandırıldığını anlayan Güçlü, durumu polise bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious