Hırsızlık çetesi çökertildi

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Laleli esnafının alacağı olan ve yurt dışından getirildiği öğrenilen 1 milyon doları çalan polis yelekli ve maskeli liderliğini eski polis Cüneyt Gökçe'nin yaptığı 10 kişilik çete çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ukrayna'dan bavul ticareti yapmak için gelen turistlerle birlikte Laleli esnafına ait paraları taşıyan otobüs, 17 Kasım 2006 günü Edirne yakınlarında arızalandı. Şüpheli arıza sonrasında paranın, Edirne'den İstanbul'a gelen aynı firmaya ait TIR'a teslim edildi.

İstanbul'a gelen paranın, alacaklı olan Laleli esnafına ulaşması için gereken transferinin, dikkat çekmemesi için Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılması planlandı. 1 milyon doları alan TIR şoförü İvan Bohoslavetg, aracın bakımı için Esenler Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 7. Blok 5 No'lu işyerine geldi. Bu sırada kargo firması yetkilisi Ukraynalı Vasuli Vasly Postolakiy de BMW marka otomobiliyle parayı almak için TIR'ın bulunduğu bölgeye geldi.

Transferi, firma yetkilisinin yapması planlandı. Paraların otomobile yerleştirdiği sırada polis yeleği giyen, kar maskesi takan ve uzun namlulu silahı olan kişiler TIR şoförü ile yardımcısı Vasil Bota ve firma yetkilisini etkisiz hale getirdikten sonra Honda marka bir ciple olay yerinden uzaklaştı.

İfade vermek için Emniyet Müdürlüğü'ne giden firma yetkilisinin, daha önce de benzeri bir soygun girişimine maruz kaldıkları, ancak paralarını kurtarmayı başardıkları için şikayetçi olmadıklarını söylediği öğrenildi. Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, firma yetkilisinin ifadeleri üzerine soygunda içerden bir kişinin yardımı olabileceği ihtimali üzerinde çalışmaya başladı. Yapılan araştırmada Ukrayna uyruklu Nikolay Spanu'nun (28) çeşitli suçlardan sabıkalı kişilerle irtibatta olduğunu belirledi. Bunun üzerine Birzu ve irtibat kurduğu Cemal Sürgeç (40) ve Bülent Aktaş (37) gözaltına alındı. Bu kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda polis, 10 kişiden oluşan çetenin diğer üyelerini yakalamak için İstanbul, Yalova ve İzmit'te seri operasyonlar yaptı. Bir hafta süren çalışmanın ardından soyguna karıştığı öne sürülen 8 kişi 20 bin dolarla ele geçirildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki sorgulamada zanlılar soygun öncesi ve sonrasında yaşadıkları her şeyi polise anlattı. Sürgeç ve Aktaş'ın, şirket içinde görevli yabancı uyruklu Nikolay'la anlaşıp soygun yapmaya karar verdikleri ileri sürüldü.

Yaklaşık 3 ay önce paraları teslim almaya giden şirket yöneticisi Postolakiy'in, aynı şekilde maskeli gaspçıların saldırısına uğradığı ortaya çıktı. Yöneticiyi etkisiz hale getirilen zanlıların, parayı bulamayınca çareyi olay yerinden kaçmakta buldukları öne sürüldü. Bunun üzerine aynı soygunu tekrar planlayan zanlıların, yaklaşık bir ay önce ikinci kez soygun girişiminde bulundukları, ancak Yunus tabir edilen motorize polisler tarafından durdurulduğunda bulunan ruhsatsız silahları nedeniyle karakola götürüldükleri, daha sonra serbest bırakıldıkları ancak soygunun yine başarısızlıkla sonuçlandığı öddia edildi.

Soygun için yeterli deneyime sahip olmadıklarına kanaat getiren zanlıların bu işte uzman kişilerle çalışmaya karar verdikleri ve gasp suçlamasıyla polislikten atılma Cüneyt Gökçe'yle yarısını ona vermek şartıyla anlaştıkları öğrenildi.

Olay günü olan 17 Kasım 2006 tarihinde şebeke üyesi 10 kişinin de birbirine güvenmediği için olay yerine gittiği ve soygunu izledikleri öne sürüldü. Soygun sonrasında Gökçe'nin, çantadan tahmin edilen 1 milyon dolar yerine 350 bin doların çıktığını söyleyip bütün parayı kendisinin aldığı öğrenildi. Diğer kişilere de masraf parası olarak 20 bin dolar verdiği iddia edildi.

Zanlıların sorgusu için 4 gün gözetim süresi alınırken ekipler, çetenin lideri konumundaki Cüneyt Gökçe ve yardımcısı Ali Çoktal'ı aramaya başladı. 8 zanlı adliyeye sevk edildikten sonra polis, Küçükçekmece'de akşam saatlerinde bir operasyon düzenledi. Baskın sırasında polise silahla karşılık veren Gökçe topuğundan vurularak yakalandı. Zanlıların otomobilinin bagajında ise bir ayakkabı kutusu dolusu para bulundu.

Tedavisi için önce Küçükçekmece Doğa Hastanesi'ne götürülen Gökçe ve Çoktal, daha sonra ifadelerine başvurulmak için Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Öte yandan Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesine çıkartılan 8 kişiden 7'sinin tutuklandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious