Hırsızlık çetesi keyif yaparken yakalandı

Hırsızlık çetesi keyif yaparken yakalandı.13643
  • Giriş : 08.04.2009 / 23:10:00
  • Güncelleme : 08.04.2009 / 22:46:02

Çaldıkları otomobilleri sahiplerine onda bir fiyatına geri sattıkları belirlenen 8 kişi piknikte mangal keyfi yaparken polis operasyonuyla yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çaldıkları otomobilleri sahiplerine onda bir fiyatına geri sattıkları belirlenen 8 kişi piknikte mangal keyfi yaparken polis operasyonuyla yakalandı. Farklı 24 suça karıştıkları iddia edilen zanlılardan 3'ünün 2000 yılındaki aftan yararlandığı öğrenildi.
Kartal, Sultanbeyli ve Pendik'te soygun ve hırsızlık olaylarındaki artış üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği bünyesinde soruşturma başlatıldı. Suçların işlendiği işyerlerinin güvenlik kamera kayıtlarından yola çıkan polis, çete üyesi 8 kişinin kimliklerini tespit etti. Daha sonra bu kişileri takibe alan polis, Tuzla Aydınlı köyünde piknik yapacakları bilgisine ulaştı. Piknik alanına baskın yapan polis ile çete üyeleri arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışma sırasında polis memuru Emrah Hasbel (27) ve çete lideri Halit Ö. yaralandı.

Çatışmanın ardından gözaltına alınan soygunculardan Halit Ö.'nün (30) Eskişehir Cezaevi'nden, Hami K.'nın da Silivri Cezaevi'nden 6 ay önce firar ettiği öğrenildi. İki cezaevi firarisinin liderliğini yürüttüğü ve üç ay süren çalışma sonucu yakalanan çete üyeleri, Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Çete üyelerinin üst ve evlerinde yapılan aramalarda 3 tabanca, 1 kuru sıkı tabanca, çok sayıda mermi, 2 otomobil ele geçirildi. Yapılan sorgulamada çeteyi Halit Ö.'nün cezaevinden firar ettikten sonra kurduğu öğrenildi. Emniyet arşivlerinde Halit Ö.'nün 52, Hami K.'nın ise 35 kez polise geliş kaydı olduğu ortaya çıktı. Çete üyesi üç zanlının 2000 yılında "Rahşan Affı" olarak bilinen "Şartlı salıverme" yasasından yararlanarak tahliye edildikleri öğrenildi.

Zanlıların, Kartal, Sultanbeyli ve Pendik'te esnaftan zorla para topladığı, çaldıkları otomobilleri yakmakla tehdit ederek sahiplerine çok düşük fiyatlarla geri sattıkları, market soydukları ve kapkaç yaptıklarının belirlendiği iddia edildi. Toplam 5 ay içinde kapkaç, hırsızlık ve soygun gibi 24 farklı suça karıştıkları ileri sürülen 7 zanlı, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*