Hırsızlık çetesine rekor ceza

  • Giriş : 14.07.2007 / 11:31:00

Diyarbakır’dan getirdikleri küçük çocuklara zorla hırsızlık yatıran çeteye rekor hapis.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır’dan getirdikleri küçük yaştaki çocuklara zorla hırsızlık yatırdıkları iddiasıyla 27 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Örgüt lideri İdris Demir ile yardımcıları olduğu iddia edilen 3 kişi hakkında ’silahlı örgüt kurmak’, ’nitelikli hırsızlık’, ’nitelikli yağma’ ve ’ateşli silahlar kanununa muhalefet’ suçlarından 306 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Demir’in suç ortağı yardımcılarından ’Cano’ lakaplı Aygül Polat’ın yurtlara yerleştirilen çocukları “yakınıyım” diyerek çıkarıp her türlü hırsızlık ve benzeri suçlarda kullandıkları ortaya çıktı.

Örgüt elemanlarının sürekli adres ve telefon değiştirdiği, sabit ikametgahlarının bulunmadığı, ev ve araçlarında çeşitli silahların bulunduğu, örgüte katılan yeni elemanlara özellikle hırsızlık tantana yaya kapkaç suçlarıyla birlikte polisten ve olay yerinden kaçma- kurtarma gibi suç eğitimi verildiği öğrenildi.

Hırsızlık yapmayan, az para getiren veya örgüt elemanlarının elinden kaçmaya teşebbüs eden çocukların işkenceye maruz bırakıldığı anlatılan iddianamede örgütün telefon görüşmelerinde kullandığı şifreli kelimelere de yer verildi. 3 veya 5 kişiden oluşan hırsızlık grubuna ‘tayfa’, hedef kişinin önünde kavga eder gibi yapan kişiye ’dümenci’ diyen örgüt üyeleri para yerine ise ’kene’kelimesini kullanıyor.

‘Dümenci’, ‘bulaşıkçı’ olarak tanımlanan çocukların, serbest kaldıktan sonra ailelerine teslim edilmek üzere çocuk şubelerine götürüldüklerinde çetenin akrabasıymış gibi davranarak teslim aldığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious