Hırsızlık şebekesine büyük darbe

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

İZMİR’de, çıkar amaçlı suç örgütü kurup, kent merkezi ve ilçelerinde birçok ev, işyeri ve otomobilden hırsızlık yaptıkları ileri sürülen şebekenin 13 elemanı, polisin operasyonuyla yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Halen cezaevinde tutuklu bulunan 10 kişiye para yardımı yaptıkları ve avukat masraflarını karşıladıkları ileri sürülen zanlılar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından haklarında düzenlenen 23 bin sayfa evrakla adliyeye sevk edildi.

İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, kent merkezi ve ilçelerinde, vatandaşlardan gelen ev, işyeri ve otomobilden hırsızlık şikayetlerinin artması üzerine geniş çaplı soruşturma başlattı. Yaklaşık 3 ay süren teknik takip ve istihbari çalışma sonucu, telefon konuşmalarında, işledikleri suçlara ‘Kene’ adını verip konuşan, İzmir’deki bir şebekenin elemanlarının organize şekilde ev ve iş yerlerinden hırsızlık yaptıkları belirlendi. Bu şebekenin 10 elemanı, geçen 3 aylık dönemde belirli aralıklarla yakalanarak adliyeye sevk edildi ve tutuklandı. Şebekenin 16 elemanının daha hırsızlık yapmayı sürdürdüklerini belirleyen polis, bu zanlıları da yakalamak için harekete geçti.

Geçen pazartesi günü, ‘Kene’ adı verilen operasyon için düğmeye basan ekipler, Kadifekale, Eşrefpaşa, Eskiizmir ve Karabağlar semtlerinde, önceden belirlenen adreslere yaptığı eş zamanlı baskınlarda, şebekenin lideri olduğu ileri sürülen, 18 suçtan sabıkalı ‘Karanfil’ lakaplı V.D. (34), yardımcıları C.Ö. (41) ve M.E.E. (30) ile şebeke elemanları H.Ö. (38), İ.H.E. (33), E.A. (26), M.T. (33), A.K. (28), M.A. (36), A.İ. (34), E.K. (39), F.D. (21), Y.Y. (16) yakaladı. Zanlıların adreslerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda çalıntı olduğu bildirilen 3 plazma televizyon, 3 bilgisayar, medikal malzemeler, 20 bin YTL, 3 ruhsatsız tabanca, 50 mermi, bir miktar esrar, 5 bin YTL değerinde sigara ve içki ele geçirildi.

CEZAEVİNDEKİLERE PARA YARDIMI

Soruşturma kapsamında, halen cezaevinde bulunan şebeke elemanları O.E. (37), B.S. (17), Ö.Ş. (20), T.E. (20), H.B. (37), B.K. (37), H.Ö. (19), Ü.O. (20), Ş.Ş. (19) ve S.O. (26) ile gözaltında tutulan 13 zanlının, İzmir’de organize şekilde çok sayıda ev ve iş yerinden hırsızlık yaptıkları, otomobil çaldıklarının belirlendi. Şebeke elemanlarından bir kişinin askerde olduğu ve 2 kişinin daha arandığı öğrenildi. Gözaltındaki zanlıların ifadeleri doğrultusunda da, halen cezaevinde tutuklu bulunan, şebeke elemanı oldukları iddia edilen 10 kişiye para yardımı yaptıkları ve avukat masraflarını karşıladıkları belirlendi.

23 BİN SAYFA EVRAK

Şu ana kadar 20 ayrı evden, işyerinden ve otomobilden hırsızlık yaptıkları saptanan zanlılar, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurup teşekkül halinde hırsızlık yapmak’ suçundan düzenlenen 23 bin sayfa evrakla İzmir Adliyesi’ne sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious