Hırvatistan AB yolunda kendinden emin

Hırvatistan AB yolunda kendinden emin.14566
  • Giriş : 21.04.2008 / 21:51:00

Avrupa Birliği katılım sürecine Türkiye ile birlikte başlayan Hırvatistan, bugün 2 fasıl daha açarak toplam 35 faslın 18'inde müzakereleri başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Slovenya dönem başkanlığında Türkiye'nin de davet edileceği haziran ayında düzenlenecek Hükümetler Arası Konferans'ta 3-4 fasılda daha müzakereleri başlatmayı hedefleyen Hırvatistan, müzakereleri yılın ikinci yarısında daha da hızlandırarak mevcut AB Komisyonu'nun görev süresi sonuna (Kasım 2009) kadar sonuçlandırmak istiyor.

Fasılların yarısından fazlasını müzakerelere açmasına rağmen sadece 2'sini kapatan Hırvatistan'ın müzakereleri tamamlayabilmesi için birçok kapanış kriterini yerine getirmesi gerekiyor.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Hırvatistan ile müzakerelerin gelecek yıl tamamlanabileceğini belirterek, kasım ayında yayımlanacak ilerleme raporunda süreci hızlandırmak için yeni bir yol haritasını önereceklerini ifade etmişti.

Önümüzdeki yıl müzakereleri tamamlaması durumunda Hırvatistan'ın muhtemelen 2011 yılında AB'nin 28'inci üyesi olması bekleniyor.

Katılım müzakerelerine Hırvatistan ile eş zamanlı başlayan Türkiye ise bugüne dek 6 fasılda müzakereleri başlattı ve 1'inde kapattı.

AB, Türkiye ile Haziran ayında düzenlenecek Hükümetler Arası Konferans'ta 2 fasılda daha müzakereleri başlatmayı planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious