Hırvatistan ile kültürel işbirliği

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Hırvatistan Kültür Bakanı Bozo Biskupic, 'Türkiye - Hırvatistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Protokolü'nü imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye - Hırvatistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Protokolü imza töreni; Kültür ve Turizm Bakanlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, imzalanacak protokolün iki ülke milli kütüphaneleri arasındaki karşılıklı değişim ve birbirini tanıma amaçlı işbirliğini ilerleteceğini kaydetti.

Programın, devlet arşivleri arasındaki doğrudan temas ve işbirliğini de destekleyeceğini belirten Koç, "Önemli edebi çalışmaların karşılıklı değişim ve tercümesine öncülük edecek; film çalışmaları, film haftaları ve festivalleri hususunda, tiyatro sanatı alanında işbirliğini özendirecek; tarafların kendi ülkelerinde düzenlenecek uluslararası opera, müzik, bale, dans yarışma ve festivallerine diğer ülkelerden katılımcıları davet etmesine önayak olacak. Tarihi ve kültürel mirasın korunması ve muhafazası hususunda; arkeoloji, müzecilik alanlarında işbirliğini geliştirecek" diye konuştu.

Türk - Osmanlı eserlerinin tespiti ve korunması amacıyla geçen yıl Hırvatistan'a giden Türk uzmanların çalışmalarına da değinen Bakan Koç, şöyle devam etti: "Tarihi eserlerimiz arasında yer alan Osiyek kentindeki Gazi Kasım Paşa'nın mezarının bulunduğu yerin otopark olarak kullanılmasının önlenmesi hususunda ilginizi rica ederim. Otoparkın yerinin değiştirilmesi mümkün değil ise, adı geçenin anısını yaşatmak üzere uygun bir yere anıt mezar yapılması imkanının araştırılması yararlı olacaktır."

Hırvatistan Kültür Bakanı Bozo Biskupic ise, iki ülke arasındaki işbirliğinin hem kültürel hem de eğitim ve spor alanlarında genişletilmesi gerektiğine işaret etti. Türkiye'den destek beklediklerini dile getiren Biskupic, her türlü desteği vermeye de hazır olduklarını aktardı.

Konuşmaların ardından, Türkiye - Hırvatistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Tören sonunda Bakan Atilla Koç, Biskupic'e bir Osmanlı Çinisi hediye ederken; Konuk Bakan'da Koç'a bir tükenmez kalem sundu. Kalemi inceleyen Bakan Koç, "Gravat ve tükenmez kalemin anavatanı Hırvatistan" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious