Hırvatistan'a şok! Müzakereler durdu

Hırvatistan'a şok! Müzakereler durdu.11409
  • Giriş : 24.06.2009 / 21:51:00

Türkiye ile Kıbrıs sorunu nedeniyle 8 müzakere başlığını açmayan Avrupa Birliği Hırvatistan'ı şoke etti. Avrupa Birliği Hırvatistan ile müzakereleri durdurduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği, Hırvatistan ile müzakereleri durdurmasına gerekçe olarak Slovenya ile Hırvatistan arasındaki sınır anlaşmazlığını gösterdi. Hırvatistan'ın Slovenya ile arasındaki toprak anlaşmazlığ, müzakerelerin durdurulmasında etkili oldu.

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan'la 26 Haziran'da planlanan görüşmeleri ertelediğini durdurdu. AB Dönem Başkanı toplantı için yeni bir tarih ise vermedi. Hırvatistan'ın 2011'de Avrupa Birliği'ne tam üye olarak kabul edilmesi bekleniyordu.

TÜRKİYE'YE 'KIBRIS' ŞARTI

Son olarak Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi, Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB prensipleri zemininde kapsamlı olarak çözümlenmesinin Türkiye'nin AB üyeliği süreci için şart olduğunu açıklamıştı.

AB Bölgeler Komitesi'nin 17 -18 Haziran'da yaptığı genel kurul toplantısında Slovenya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Jasmina Vidmar'ın konuyla ilgili kaleme aldığı rapor kabul edildi. Raporda Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin Türkiye'nin AB'ne katılması için şart olduğu belirtildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*