Hırvatistan'dan Türkiye'ye tam destek

Hırvatistan'dan Türkiye'ye tam destek.9349
  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Hırvatistan Parlamento Başkanı Vladimir Şeks, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ülkesinin tam destek verdiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Bülent Arınç, konuğu olarak Türkiye'de bulunan Hırvatistan Parlamento Başkanı Vladimir Şeks ile makamında görüştü. Daha sonra iki başkan, TBMM Başkanlık Divanı Toplantı salonunda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Parlamento heyetleri arasındaki görüşme öncesinde Arınç, Şeks ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Arınç, Türkiye ile Hırvatistan arasında tarihten gelen dostluk ilişkileri bulunduğunu belirterek, şu an hükümetler arasında sorun bulunmadığını, parlamentolararası ilişkilerinin gayet güçlü olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin, Hırvatistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden olduğunu ifade eden Arınç, iki ülkenin AB sürecinde müzakerelere aynı tarihte başladıklarını, müzakere sürecinin iki ülke açısından da başarıyla geçtiği ve Türkiye ile Hırvatistan'ın bu süreçte birbirlerine destek olduklarını kaydetti.

Bülent Arınç, Türkiye'nin, Hırvatistan'ın NATO üyeliğine büyük destek verdiğini, TBMM'nin 2004 yılında Hırvatistan'ın üyeliğini destekleyen bir bildiri yayınladığını söyledi.

Arınç, yaklaşık 1 önce Hırvatistan'a ziyarette bulunduğunu, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere her kademedeki yetkililerle görüşmeler yaptığını belirterek, 1 yıl sonra Hırvatistan Parlamento Başkanı Şeks ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Arınç, ilişkilerin daha artırılması gerektiğini söyledi.

“İLİŞKİLERE İVME KAZANDIRACAK”

Konuk parlamento Başkanı Şeks, TBMM Başkanı Arınç'tan 1 yıl sonra gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasında fevkalade düzeyde olan ilişkileri pekiştireceğini ve ilişkilere ivme kazandıracağını kaydetti.

Hırvatistan ile Türkiye arasındaki sadece ikili düzeyde değil, bölgesel ve uluslararası düzeyde de ilişki bulunduğu belirten Şeks, Türkiye'nin, Hırvatistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden olduğunu unutmayacaklarını ifade etti.
Şeks, “Türkiye'nin Avrupa ile bütünleşme sürecinde Hırvatistan'ın tam desteği mevcuttur” diyerek, Türkiye'nin AB üyeliğine açık destek verdiklerini söyledi. Şeks, Hırvatistan'ın NATO üyeliği için Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious