Hisarcıklıoğlu: 2001 krizi hayırlı oldu

Hisarcıklıoğlu: 2001 krizi hayırlı oldu.8484
  • Giriş : 27.01.2008 / 15:36:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 1990 ile 2001 yılları arasında iç çekişmeler yüzünden hayli zaman kaybettiğini belirterek, "2001 krizi aslında hayırlı olmuştur. Dünyayı fark ettik ve harekete geçtik. Son

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mimar ve Mühendisler Grubu'nun Dedeman Oteli'nde düzenlenen aylık çalışma toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de küreselleşme kavramının pek iyi anlaşılamadığını söyledi. Şirketleri büyük olan ülkelerin zengin ve GSMH'si yüksek ülkeler haline geleceğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, "Dünya ekonomi liginde Türkiye; Çin ve Hindistan ile beraber Süper Lig'e adaydır. Gelecek güzel günler bizimdir" dedi. Türkiye'nin 1990 ile 2001 yılları arasında iç çekişmeler yüzünden hayli zaman kaybettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "2001 krizi aslında hayırlı olmuştur. Dünyayı fark ettik ve harekete geçtik. Son 6 yılda yüzde 49 büyüme gerçekleştirdik. Bu da özel sektör eliyle yapılmıştır. Türk özel sektörü müthiş bir başarı hikâyesi yazmıştır. Ekonominin dinamik gücü özel sektördür" diye konuştu.

-"YÜZDE 7.5 ALTINDA BÜYÜME, BAŞARISIZLIKTIR"-

Hisarcıklıoğlu, 2007 yılının politikanın çok konuşulmasından ve cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki "yapay gerginlik" yüzünden kayıp bir yıl olduğunu savunarak, bu dönemde büyüme hızının da yüzde 4.5'un altına düştüğüne dikkat çekti. Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi kamuoyunda bu kadar çok konuşulmasaydı, 2007'nin zor bir yıl olarak kayıtlara geçmeyeceğini öne süren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Yüzde 7.5'in altındaki büyüme başarısızlıktır. Şayet yüzde 7.5'lik büyüme hızı sürdürülebilirse, 2019 yılında AB'nin GSMH'nin yarısını; 2033'de de AB seviyesini yakalayabileceğiz. O nedenle büyüme hızımızı yüksek tutmalıyız. Bugün borç alan, yarın emir alır. Yabancı bankalara olan borçlarımızı azaltmalıyız. Çağı yakalayabilmemiz için şeffaf olmalıyız. Vergi ne kadar artarsa, kayıt dışı da o kadar artar. Bu nedenle ekonominin mümkün olduğu kadar kayıt altına alınıp, vergi oranlarının düşürülmesi gerekir." MMG Genel Başkanı Murat Kalsın da ekonominin bir kriz dalgasıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, hükümetin küresel boyutta beklenen bu durgunluğa karşı gereken tedbirleri alacağına gönülden inandıklarını söyledi. Kalsın, "Büyüme rakamlarının 2007 yılında düşmesinin gerekçelerini, faiz sarmalından geleneğimize sahip çıkarak kurtulabileceğimizi, yani ekonomiyi tamamen dış dünyaya endekslersek, komşumuz nezle olduğunda biz grip olup yatağa düşeriz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious