Hisarcıklıoğlu yeni bir kriz bekliyor

Hisarcıklıoğlu yeni bir kriz bekliyor.9811
  • Giriş : 25.01.2009 / 17:11:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Asya'dan yeni bir ekonomik kriz dalgasının beklendiğini belirterek sanayicilere uyarıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hisarcıklıoğlu, iç tüketimin devamının sağlanması durumunda Türkiye'nin krizden etkilenmesinin sınırlı olacağını söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Sakarya'da TSE Kalibrasyon Merkezi, Kredi Garanti Fonu A.Ş. ve Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri'nin şubelerinin açılışına katıldı. Hisarcıklıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, Asya'dan yeni bir kriz dalgasının beklendiğini bildirdi. Dünyanın tarihinin en önemli ve en büyük krizi ile karşı karşıya olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, krizin nasıl durdurulacağını kimsenin bilmediğini ifade etti.

Çin'deki büyüme oranlarının beklenenin altında çıkması ve Japonya'nın ihracatının beklenenin altında gerçekleşmesinden dolayı ekonomistlerin Asya üzerinden yeni bir kriz dalgası beklediğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, tedbirli olunması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin ekonomik dinamiğinin yüzde 70'ini iç tüketimin oluşturduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye için en önemli avantaj iç tüketimin devamını sağlamak. Ekonomimizi hızlandırmak ve büyümeyi devam ettirecek şey iç tüketimin devamını sağlamaktır. İç tüketimimizin devamını sağlayabilirsek bizim krizden etkilenmemiz çok sınırlı olacaktır. İçeride hep beraber Türkiye'deki üretilen ürünlerden satın alarak, taleplerimizi ve ihtiyaçlarımızı ertelemeden iç tüketimin devamını sağlamalıyız." diye konuştu.

Krizin uzun sürecek anlamına gelmediğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almaları için geleceğe iyi hazırlanmak zorunda olduklarını dile getirdi. Kriz bittiği gün dünya milletleri ile olan yarışta güç kaybetmeden hazır olmak zorunda olduklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Kriz demek uzun sürecek demek değildir. Bir gün bu kriz bitecektir. Krizin bittiği gün biz bu dünya milletleri ile olan yarışta gücümüzü kaybetmeden hazır olmalıyız. O gün biz patlamayı yapacağız. İşlerimiz küçülecek ama gelecek daha parlak olacak. Geleceğe iyi hazırlanmamız lazım. Umudumuzu kaybetmemeliyiz."

İŞSİZLİK MESELESİNİ ÇÖZMEK İSTİYORSAK KADIN GİRİŞİMCİ SAYISINI ARTTIRMALIYIZ

Türkiye'de 85 yılda 1 milyon 300 bin firmanın ortaya çıktığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, firmaların büyük çoğunluğunun erkek girişimciler tarafından ortaya çıkarıldığını vurguladı. Türkiye'deki kadın nüfusunun erkeklere oranla fazla olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, nüfusu fazla olmasına rağmen kadın girişimci sayısının çok az olduğunu dile getirdi. Türkiye'deki işsiz sayısının 2 milyon 700 bin olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, iş olanaklarını artırmak için kadın girişimcilerin sayısını artırmak gerektiğini söyledi. İşsizlik sorununu çözmek için 35 milyon kadın ve genç kız nüfusundan girişimciler çıkartmak zorunda olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de her yıl 700 bin genç istihdam nüfusuna katılıyor. Bugünkü rakamlarla 2 milyon 700 bin işsizimiz var. 2 milyon 600 bin kişide iş arama umudunu kaybetmiş durumda. Bunlara işi kim bulacak? Kim verecek işi? Girişimciler verecek. Başka türlü iş bulmak mümkün değil. İş olanaklarını artırmak için kadın girişimci sayısını artırmak lazım. Nüfusun yarısından biraz fazlasını kadınlar oluşturuyor. Biz potansiyelimizin yarısını hiç kullanmıyoruz. 35 milyon kadın nüfusu var. Fakat kadın nüfusumuzu girişimcilik noktasında kullanmıyoruz. Zengin olmak istiyorsak, dünyada ilk 10 büyük ekonomi içinde olmak istiyorsak ve işsizlik meselesini çözmek istiyorsak yapmamız gereken iş 35 milyon kadın ve genç kız nüfusumuzdan girişimciler çıkartmak." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*