Hisarcıklıoğlu'ndan ekonomik tedbirler

Hisarcıklıoğlu'ndan ekonomik tedbirler.9811
  • Giriş : 28.06.2008 / 20:09:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''İşimizi büyüteceksek kayıtlı ekonomiye geçmemiz lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hisarcıklıoğlu, Ayvalık Ticaret Odası tarafından, 2006-2007 yıllarında yüksek düzeyde vergi ödeyen ve ihracat yapan üyelerin ödüllendirilmesi amacıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tarım politikaları ve kayıt dışı ekonomiye değindi.

Plansız tarım politikalarının ülke ekonomisine zarar verdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin modern dünyada hala tarım planlaması yapamadığını belirterek, ''(Dik zeytini)... Hiç kimse demiyor ki; 'Ne dikiyorsun kardeşim?' 'Fazla mı, noksan mı var?' Hesap, kitap bilen yok. Kim yapacak bunu? Devlet yapacak. Ben yapmayacağım. Sanayi de de böyle'' dedi.

Ekonominin büyümesi için kayıt dışılığa son verilmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, işlerin büyütülmesinin zorunluluğuna değindi. İşi büyütebilmek için para gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Parayı bulabilmenin iki yolu var. Birincisi kredi. Bütün gelişmiş ülkeler bunu yapıyor. Biz bankaya gittiğimiz zaman, hele 3-5 sene sonra şimdiki gibi kredi de alamayacağız. Eskiden veriyordun tapuyu alıyordun krediyi. 'Tapuyu ver krediyi al' devri bitti. Ne yapacağız? 'Ver bilançoyu al krediyi.' Bunu deyince başta benim surat asılıyor.

Bilançolara göre bizim hiç birimizin kredi alabilmesi mümkün değil.''

Sözlerini ''Vereceğiz bilançoyu alacağız krediyi, bilançoların hiç birisi de gerçek değil'' diye sürdüren Hisarcıklıoğlu, işi büyütmedikleri takdirde para kazanamayacaklarını yineledi.

Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''İşi büyütebilmek için de şundan kurtulmamız lazım. Şirketin kasasıyla, cep aynı olamaz. Aynı olmasını istiyorsak kayıt dışına devam edebilirsiniz. O zaman da küçük kalırsın. Ama işini büyüttüğün zaman adama ihtiyacın var. Yanında adam çalıştıracaksın. Adam çalıştırdığın zaman üç gün sonra gün geliyor bu sefer diyor ki 'Biraz da benim payımı ver.' Devlete vermiyor bu sefer, Ahmet'e veriyor, Mehmet'e veriyor. O zaman ne yapmamız lazım? Kayıt altına girmemiz lazım. İşimizi büyüteceksek kayıtlı ekonomiye geçmemiz lazım.''

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu da konuşmasında bölgenin gelişimi için altyapı çalışmalarının hızla sürdüğünü, 5 Ağustos'ta Edremit Körfez Havalimanı ihalesinin yapılacağını ve uluslararası hale getirilmesi için çalışmalara başlanacağını bildirdi.

Bu süreçte hava taşımacılığının Balıkesir Havaalanı'na kaydırılacağını anlatan Hatipoğlu, bu konudaki çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından 2006-2007 döneminde ilçede yüksek düzeyde vergi ödeyen ve ihracat yapan kişi ve kuruluşlara plaket ve takdirnameleri verildi.

Törene, İzmir Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın, DEİK İcra Kurulu ve Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Rona Yırcalı, AK Parti Balıkesir milletvekili İsmail Özgün ve MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious