Hisarcıkoğlu'ndan birlik çağrısı!

Hisarcıkoğlu'ndan birlik çağrısı!.8928
  • Giriş : 24.01.2009 / 17:58:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin girişimciler sayesinde zenginleşebileceğini ve yokluğu ortadan kaldırabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hisarcıklıoğlu, "Kriz döneminde, ayakta kalabilmek ve para kazanabilmek için şirketler kurumsallaşma, ortaklık kültürü, markalaşma ve yenilikçilik konularına ağırlık vermeli. Bölünmeler iş aleminin en büyük sorunlarından biri." dedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 'Küresel Ekonomik Kriz ve Türkiye' konulu panelde konuşan Hisarcıklıoğlu, kadın ve gençlerin iş dünyasına katkı koymalarının hayati önem taşıdığını ifade etti. Türkiye'de son 3 ay itibariyle yeni açılan firma sayısında yüzde 6, Bursa'da ise yüzde 7 oranında azalma olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Bursa'da SSK'lı sayısı, yatırım teşvik belgeleri ve markalaşma açısından artış oldu. İhracat ve ithalat açısından değerlendirildiğinde de Bursa pozitif denge kuran şehirlerin başında geliyor. Türkiye'de 2008 yılının 11 ayı itibariyle protestolu senet sayısında yüzde 15 artış var. Ama her ne hikmetse Bursa'da tam yüzde 44 artış var. Bursa'da iç piyasadaki işlerin iyice sıkıntıya girdiğinin en somut göstergesi bu. Bu tamamıyla resmi bir rakam, benim rakamım değil."
Şirketlerde bölünmeler ve 'küçük olsun benim olsun' anlayışının iş aleminin önündeki en büyük sorunlardan biri olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, kriz döneminde, ayakta kalabilmek ve para kazanabilmek için şirketlerin kurumsallaşma, ortaklık kültürü, markalaşma ve yenilikçilik konularına ağırlık vermesi gerektiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldız Türklerin kurduğu devletleri temsil eder. Nerede bu 16 tane imparatorluk. Hiçbirisi yok. 'Başarı hikayesi' diye ortaya koyduğunuz, aslında ders alınması gereken bir husus. Çinliler, komşuyduk biz onlarla. 6 bin yıldır sürüyor. Biz '16 tane imparatorluk kurduk' diye övünüyoruz. Şimdi, 16 tane imparatorluğu tarihe gömdüysek işimizde de aynısını yapıyoruz. Belli bir yükselme trendi, rehavet, ondan sonra kardeş kardeşe bir düşüyor, tepe aşağı gidiyoruz. Ders alacaksak buradan alalım. Sizden özellikle rica ediyorum, ne olur birbirinizle geçinebilmeyi öğrenin." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*