Hisse senedi alana araba bedava

Hisse senedi alana araba bedava.12093
  • Giriş : 03.02.2008 / 11:26:00

Müşteri kaybetmek istemeyen borsa şirketleri, promosyon uygulamasına gitti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bankaların memur maaşlar için girdiği promosyon yarışı Borsa'ya sıçradı. Aracı kurumlarda iki yıl önce serbest komisyon uygulamasına geçilmesiyle birlikte artan rekabet, son iki ayda tavan yaptı.

Müşteri kaybetmek istemeyen firmalar, promosyon uygulaması yoluna gitti. Borsa şirketleri hisse alanlara araba ve bilgisayar hediye etmeye başladı. Örneğin Merkez Menkul Değerler yıl sonuna kadar 110 bin YTL ve üzerinde komisyon üretimi yapanlara 40 bin YTL değerinde Citroen C4 hediye ediyor.

Borsa ve aracı kurumlarda komisyon uygulaması başladıktan sonra çok hızlı bir rekabet ortaya çıktı. Uygulama başlayınca önce binde 2 olarak uygulanan alt limit on binde ikiye kadar düştü. Örneğin günlük 100 bin YTL işlem yapan biri daha önce 200 YTL komisyon öderken, bu rakam bugünlerde 20 yeni liraya kadar geriledi. Yeni yıla farklı bir rekabetle başlayan Merkez Menkul Değerler AŞ, yıl sonuna kadar 110 bin YTL ve üzerinde komisyon üretimi yapan tüm yatırımcılarına yaklaşık 40 bin yeni lira değerinde Citroen C4 hediye ediyor. Diğer hediyeler ise laptop ve LCD TV. Bir başka aracı kurum ise belirli miktarın üzerinde portföyünü bir ay tutan müşterisinden üç gün boyunca komisyon almıyor. Sektör temsilcileri promosyon yarışının bununla kalmayıp yatırım fonu, kredi kartına artı puan gibi uygulamalarla devam edeceği görüşünde. Merkez Menkul Değerler Genel Müdürü Savaş Uzunyol, aracı kurumların aldığı komisyonların serbest bırakılması ile birlikte oranların on binde 2'ye kadar gerilediğini belirterek, sektörün gelirinin son iki yılda yarı yarıya düştüğünü söyledi. Promosyonun sebebini müşteri kazanmaya bağlayan Uzunyol, "Biz fiyat kırmak yerine müşterimize hediye vermeyi tercih ettik." dedi. Genel Müdür Uzunyol, sektörün komisyon fiyatı açısından kan ağladığını belirterek, yoğun rekabetin kendilerini promosyona zorladığını söyledi. Sektörün bugünlerde çok düşük komisyon oranlarıyla hayır kurumu gibi çalıştığını kaydetti. Bu gidişle aracı kurumların sayısında azalış beklediklerini aktaran Uzunyol, kısa sürede sektörde birleşmelerin başlayacağını ifade etti. Türkiye'de kayıtlı 104 aracı kurum bulunuyor. 1 Ocak 2006'ya kadar yasal alt limit binde iki iken, üst limit ise yüzde bir olarak uygulanıyordu.

75 bin YTL'lik komisyona bilgisayar

Merkez Menkul Değerler AŞ, yıl sonuna kadar 110 bin YTL ve üzerinde komisyon üretimi yapan tüm yatırımcılarına yaklaşık 40 bin yeni lira değerinde Citroen C4 hediye ediyor. 40 bin YTL ve 75 bin YTL arasında komisyon üretimi yapan tüm müşterilerine HP laptop, 75 bin Yeni Türk Lirası ve 110 bin Yeni Türk Lirası arasında komisyon üretimi yapan tüm müşterilerine ise Sony 102 ekran LCD TV hediye ediyor. Sanko Menkul Değerler ise internet üzerinden hisse senedi işlem komisyonunu binde 2'ye düşürdü. Vadeli İşlemler Borsası'ndaki endeks kontratları komisyonu 1 YTL, döviz kontratları komisyonu ise 35 yeni kuruşa geriledi. Tacirler Menkul Değerler ise 11 Ocak ile 11 Nisan 2008 tarihleri arasında aracı kurumunu değiştirip, bin YTL tutarındaki portföyü bir ay süre ile tutan müşterilerine İMKB ve VOB'da virman tarihinden itibaren bir ay içerisinde işlem yapmaları halinde ilk 3 günün işlemlerinin komisyonlarını iade ediyor.

Yabancı ortaklı aracı kurum sayısı 30'a çıktı

Yakalanan siyasi ve ekonomik istikrarın etkisiyle bankacılık sektöründe yaşanan yabancı ilgisi aracı kurumlara da sıçradı. Dünyanın önde gelen şirketleri Türk sermaye piyasasındaki potansiyeli değerlendirmek amacıyla yerli firmalarla ortaklıklara gidiyor. Türkiye'de 2007 yılına girerken 22 olan yabancı ortaklı aracı kurum sayısı Ağustos 2007 itibarıyla 30'a çıktı. Bu 30 yabancı ortaklı aracı kurumun 5'inde yabancı ortakların payı yüzde 50'nin altındayken, 25 tanesinde yabancı payı yüzde 50'den fazla. Bu kurumlardan 15'inde ise yabancıların payı yüzde 100'e ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious