HIV'i engelleyen jel

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Mikroorganizmalar üzerinde öldürücü etkisi bulunan mikrobisitlerin jel ya da krem olarak HIV'in bulaşmasını engellemesi umuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Uzmanlar, 16 ayrı mikrobisit üzerinde çalışırken, beşinde önemli ilerleme sağlandığı bildiriliyor. En çok da Carraguard diye anılan ve 2007 yılının Aralık ayında klinik deneyleri başlayacak jele şans tanınıyor. Deneylerde olumlu sonuç alınması halinde 2009 yılında Carraguard'ın piyasaya çıkabileceği belirtiliyor. Ayrıca uzmanlar, HIV'i öldürme yeteneği bulunan bir antiretroviral ilaçtan yola çıkarak yeni bir jel üretmeye çalışıyor.

Afrikalı kadınları AIDS'ten korumak için seferber olan Bill Gates ve eşi özellikle seks hayatları üzerine söz sahibi olmayan ve hastalığı başkalarıyla birlikte olan eşlerinden kapan kadınların dramının sona erdirilmesi için çalışıyor.

Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen AIDS Konferansı'na katılan Gates, "Kadınlara kendilerini koruyabilecek imkanlar sunabilmeliyiz. Evli, sadık, küçük çocuklara sahip bir anne ya da gecekondudan kurtulmaya çalışan bir seks işçisi. Nerede yaşarsa yaşasın, bir kadının hayatını korumak için asla partnerinden izin alması gerekmemelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious