'Hıyar Ağa'sı ünvanıyla gurur duyuyor

'Hıyar Ağa'sı ünvanıyla  gurur duyuyor.17096
  • Giriş : 06.05.2008 / 17:50:00

Birisine 'Hıyar Ağası' diye hitap etseniz çok bozulur. Ama bir kişi var ki gerçekten Hıyar Ağası.Bu ünvanıyla da gurur duyuyor ve kaptırmamak için uğraşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

mevsiminde herkesten önce yetiştiren Nurettin Erdoğan, Niksar ilçesinde 'Hıyar Ağası' olarak tanınıyor. Erdoğan, bu sene de yine Niksar'da salatalık üretimini en erken çıkaran seracı olarak unvanını korudu.

Niksar ilçesindeki seralarda mevsimin ilk turfanda salatalığını üreten ve kendisinden önce salatalık üreten olmadığı için Niksar ve çevresinde 'Hıyar Ağası' olarak tanınan Nurettin Erdoğan (52), ağalığı bu sene de kimseye kaptırmadı. Erdoğan, yarı organik olarak ürettiği salatalıklardan Niksar Sarıyazı köyünün mera açılışı programına da getirirken programa katılanlara bol bol ikramda bulundu.

1993 yılından itibaren Niksar'da seracılık yaptığını belirten Nurettin Erdoğan, kendisine neden 'Hıyar Ağası' denmesinin nedenini şöyle açıkladı: "Niksar'da en erken hıyarı ben çıkartıyorum. Bunu bu zamana kadar benden erken çıkaran olmadı. Ondan dolayı da 2000 yılında seralarda tarla günü düzenlemiştik. O zamanki Tokat Valisi Sayın Mehmet Gündoğdu, beni 'Hıyar Ağası' yaptı. Ağalığımız o günden beri devam ediyor. Ağalığı seçimle değil bileğimin hakkı ile aldım. Benden önce hıyarı kim çıkarırsa ben ağalığı ona vereceğim; fakat 15 senedir de onu yapan çıkmadı. 15 senedir en erken hıyarı ben çıkarıyorum. Sekiz yıldır da 'Hıyar Ağası'yım; vermek istiyorum; ancak benden önce hıyarı yetiştiremiyorlar." dedi.

"Hıyar Ağası denilince zorunuza gitmiyor mu?" şeklindeki bir soruya da Erdoğan, "Neden zoruma gitsin ki? Ben bundan ekmek yiyorum. Kazancım hıyardan. 'Salatalık Ağası' değil de 'Hıyar Ağası' denmesine de alınmıyorum. Zaten 'Salatalık Ağası' uymuyor. Onun ziraattaki ismi hıyardır." şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious