Hız kesmeden yola devam

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 yıllık icraatlarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Topbaş, “Görev süremi tamamladığımda keşke biraz daha çalışsaydım demeyeceğim. Ama keşke biraz daha yetkim olsaydı diyeceğim. Mesela trafik denetimi yetkisi bende olsa sorunların çözümü daha da kolay olurdu" dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, 3 yıllık icraatlarını ve son dönem yöneltilen eleştirileri BUGÜN’e değerlendirdi. Göreve geldiğinde sorunları kucağında bulduğunu ifade eden Topbaş, megakentin en önemli meselesinin başında trafiğin geldiğini belirterek şöyle konuştu: “Kentte 2 milyon 500 bin civarı araç var. 1 milyon 700 bin araç trafikte seyir halinde. Hergün artıyor bu sayı. En az 600 araç günde Pazar dahil yola çıkıyor. Bir araç boyunu 5 metre alsanız 600 çarpı 3 kilometre hergün çivit kaybı var. Yani bu kente hergün 3 kilometre yol üretmeniz lazım. Ve her gün yeni 600 araçlık otopark üretmeniz lazım. Yer altında otopark projelerimiz var. Ulaşımın alt yapısı ile ilgili kavşak, yol genişletmle, alt geçit, üst geçit çalışmalarımız devam ediyor.”

‘DEĞNEKÇİLİĞİ BİTİRDİK’

Otopark sorununun da altını çizen Topbaş, bu noktada neredeyse her köşe başında görülen değnekçilik olayını bitirdiklerini sözlerine ekledi. Bunun büyük başarı olduğunu ifade eden Topbaş, “Değnekçi olayı hat safhadaydı. Yüzde 90 itibariyle bitirdik bu değnekçileri. İspark diye İstanbul Park diye bir şirket kurduk. Bu şirket çok daha ucuz, çok daha doğru, kaliteli hizmet veriyor” dedi. Topbaş, park konusundaki bir dahaki safhanın GPS sistemi olduğunu kaydederek, “Yerleştireceğimiz GPS'lerle ve okuma sistemleriyle araçların nerede olduğu, nerede parkettiği gibi sayısal verilere kadar her şeyi tespit edeceğiz ve daha sonra kuracağımız sistemle insanlar park edilebilir levhası gördüğü yerde ücretsiz park edecek” diye konuştu.

YERALTI ÖRÜMCEK AĞI GİBİ

Metro çalışmalarını da hızlandırdıklarını dile getiren Kadır Topbaş şu bilgileri verdi: “Bizmetroyu Ayazağaya kadar getireceğiz. Biz onu birinci etapta sanayi sitesine kadar almamız lazım çünkü orada çok yoğunluk var. Bir de Darüşafaka bölgesi var, Hacı Osman Mahallesi var oraya kadar projeyi devam ettireceğiz. Hatta şimdi etüd aşamasında biz bunun Bahçeköy'deki fidanlar kadar Sarıyer'e kadar indirsek şimdi bir tünelle Sarıyer'e indireceğiz, orada bir meydan oluştursak, Sarıyer'den gelen insan oradan o tünelden gelip aktarma istasyonundan metroyla Yenikapı'ya kadar inebilse, Yenikapı'dan da aktarmayla Marmaray'la Kartal'a ister Avrupa'ya ister Anadolu'ya gitsin diye bunu düşünüyoruz.”

LEVENT’TEN MEMNUNUZ

İstanbul'un kendiliğinden gelişen bir şehir olduğunu ve günü birlik çözümler uygulanarak bu güne geldiğini hatırlatan Topbaş, sorunların kalıcı olarak çözülmesi için büyük gayretle çalıştıklarını dile getirdi. Hükümetin sunduğu bütçeyle İstanbul'da hizmetin sınırlı olduğunu dile getiren Başkan Kadir Topbaş şöyle konuştu. “Şimdi bizim borcumuz şu. Bunları biz hükümet programa koymadığı taktirde dıştan kredili yatırım getiremiyoruz. Bunun bütçeye konması gerekiyor. Konmadığı taktirde, tamamen bağımsız değiliz. Özerk değiliz. Özerk olsak dünya para alırız bizim kredimiz çok yüksek. İstanbul ilinin kredisi oldukça yüksek. Bazı şirketlerimizi satmayı düşünüyoruz, onu da satamıyoruz. Onun da şimdi hazırlığını yapıyoruz. O satışları yapabilsek bir sıkıntı kalmayacak." dedi. Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü Arazisi ihalesinin Zorlu Holding'e 800 Milyon dolara verilmesini değerlendiren Topbaş, bu satışın Büyükşehir'in lehine olduğunu belirterek, "Levent'teki İETT Garajı arazisinin satışı için iyi oldu. Bu araziden çok para bekliyoruz" diye konuştu.

ULAŞIMA 22.6 KATRİLYON

Kadir Topbaş, İstanbul'un sürekli büyüyen bir şehir olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürekli Büyüyen bir şehir ve hızlı bir şekilde gelişen bir şehir. Allah nasip ederse yaptığımız ulaşım master planlarıyla ulaşımda 22.6 katrilyon yatırımla İstanbul'a bir rahatlama getireceğiz. Görev sürem 2 yıl sonra bitiyor. Ve İstanbullular devam etmemi isterlerse devam ettiğimiz taktirde, o gün için şimdiden konuşmak istemiyorum ama burada önemli mesafeler alınacağını belirtmek istiyorum. Kayabaşı mevkiinde 90 bin - 100 bin konutluk yeni bir şehir kuruyoruz. Alt yapısı, ulaşımı çözülmüş. Her türlü sosyal donatılarla donatılmış, bisiklet yolları ve parklarla donatılmış modern medeni bir şehir. Bakın burada yılların Karanfil köyü diye bahsedilen yer projeyi bitirdik ve oradaki insanları da mağdur etmeyecek projeyle oraya girmek istiyoruz. Kangren olarak görülen bir yer Hacıhüsrev, Sarıyer'de Derbent Mahallesi, Fikirtepe, Küçükçekmece ve Avcılarda böyle projelerle çalışma başlattık. Şurada görüyorsunuz hemen yanı başımızda Baltalimanı TEM bağlantı yolunda 254 birim kaldırdık. Burası 1998 Temmuz'unda ihalesi yapılmış, müteahhite teslim edilemeyen bir türlü başlayamayan bir yerdi. Bunlar bizim kararlılığımızla yaptığımız işler."

MUTEAHHİDİ 2 KEZ UYARDIK

Şirinevler'de rogardan düşerek yaşamını yitiren Dilara Dumrul olayını da değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, müteahhit firmayı 2 kez uyardıklarını, bu nedenle bir ceza uygulayacaklarını söyledi. Topbaş, "Şimdi orada bir şantiye meclisi hatası var. Daha önce söylemiştim ben müteahhit firmayı davet edeceğim diye davet ettim. Kendisine izah ettim. Yapılan rögar çukurları konik olmalıydı, kapak ta konik olmalıydı. Kapağın içi de demir olmalıydı oraya oturması lazımdı. Demir olmayınca zaten üstten geçen araç onu rahatlıkla kırar. Belki burada o müteahiti cezalandırırsın ama cezalandırmamızın nedeni ikazımızın yerine getirilmemesidir” dedi.

AYAMAMA İHALESİ SİL BAŞTAN

İstanbul’un kanayan yaralarından Ayamama Deresi sorununa da dikkat çeken Kadir Topbaş, şöyle konuştu: "Ayamama Deresi arıtma ihalesini 3 kez yaptık ve 3 senedir ben bu ihaleyi yapıp yapıp yeniliyorum. İptal ediliyor. 3 senedir yapamadığımız bu Ayamama Deresi'nde her gün Marmara Denizi'ne ciddi anlamda bir kirlilik akıyor. 400 metreküp her gün akıyor. Her geçen gün bu kayıp geri dönüşü olmayan kirlilik, çevre kirliliği, geri getiremezsin. Kişisel olarak şöyle düşünüyor ve söylüyorum, etimizi sebzemizi, meyvemizi alırken tercih ettiğimiz yerler varsa, kaliteli iş almak istiyorsanız, adam gibi iş almak istiyorsanız güvendiğiniz yerlerden alabilirsiniz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious