Hizbullah, “ilahî zaferini kutluyor'

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İsrail ile 34 gün yaptığı savaşın ardından kendini galip taraf ilan eden Hizbullah, "ilahî zaferini" kutlamaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mitinge, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın da katıldı. Mitingin düzenleneceği meydanda güvenlik önlemleri en üst seviyede tutuluyor.

Özellikle Güney Lübnan'dan binlerce kişi Beyrut'a akın ederken, gösteri alanında geniş güvenlik önlemleri alınması, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın da mitingde boy göstereceğini işareti olarak yorumlanıyor. Ancak organizatörler, kendisinin çıkıp çıkmayacağını belirtmiyor. Bu durumun ise İsrail'in Nasrallah'ı vurabileceği endişesinden kaynaklandığı söyleniyor. Nasrallah'tan önceki Hizbullah lideri, 1992 yılında bir miting sırasında İsrail hava saldırısı sonucu öldürülmüştü. İsrail Genelkurmay Başkanı Dan HAlutz da, katıldığı bir TV programında Nasrallah'ın bu mitingde hedef olup olmayacağı sorusunu cevapsız bırakmıştı.

Göstericiler, Hizbullah'a ve Nasrallah'a destek sloganları atarken, "Bugün, Araplar için tarihi bir gün. Yeni bir savaş olsa yine girmeye hazırız" şeklinde konuşuyorlar. Göstericiler, her sözünde Nasrallah'tan gurur duyduklarını dile getiriyorlar.

Gösteri için ülkenin uzak kentlerinde gelenler, "Evlerin yıkılması ve şehitler açısından daha fazla kayıp vermiş olabiliriz, ama hâlâ dimdik ayaktayız" diye konuşuyor. Göstericiler, Beyrut'a "Hasan Nasrallah'ın çağrısını cevapsız bırakmamak için" geldiklerini belirtiyor.

Nasrallah, örgütün televizyonu El Manar TV'den yaptığı seslenişte "Sizi zafer mitingine, sizin zaferinizin mitingine katılmaya çağırıyorum. Hep beraber ahitlerimizi yenileyelim ve tüm dünyaya bu ilahî zaferin sevincini gösterelim" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious